Siz de Bir Hayat Kurtarabilirsiniz!

Aydın Eroğlu – 10.01.2017

Kur nereye gidiyor, borsa ne olacak, anayasa geçer mi hadi biraz bu fani işleri düşünmekten vaz geçelim. İnsan olarak yapabileceğimiz çok basit bir konuyu işleyelim!

Belki siz de bir hayat kurtarabilirsiniz! Nasıl mı? Kan ve trombosit bağışı yaparak.

Ben üniversite yıllarımdan beri kan bağışı yaparım. 1984 yılında İstanbul’da Üniversite 2’de okurken Göztepe’de oturuyordum. Okulum da Bakırköy İncirli’de idi. Bir gün eve dönerken, Kadıköy vapur iskelesinde önümü kesen bir Kızılay görevlisi bana ”Bir hayat kurtarmak istemez misiniz?” diye sorarak ilk kan bağışıma sebep olmuştu. Allah ondan razı olsun. İyi de Yapmış. Yıllardır kan bağışı yaparım. Bronz ve Gümüş madalya aldım. Bu sene kısmetse altın ve seneye de platin almayı hedefliyorum.

İki yıldır trombosit bağışı yapmaya başladım. Kan bağışını yılda 4 kez yapabiliyorsunuz. Trombosit bağışı ise, ortalama ayda iki kez olmak üzere, yılda 24 kez yapılabiliyor. Vücut trombositleri çabuk tamamlıyor. O nedenle daha fazla da verilebiliyor.

Kan bağışı daha kolay. Trombosit ise, trombosit seviyenize göre 30 dk. ile 60-70 dk arası sürebiliyor. Benim genelde 60 dk.civarı sürüyor. Uzun sürüyor çünkü 3 ile 6-7 kez kanınız alınıp ayrıştırılıyor, geri veriliyor sonra yeniden bir parti alınıp ondan ayrıştırma yapılıyor. Nihayetinde sağlık personeli olmadığım için hatalı ifadem olabilir. Sonuçta bu işlem uzun sürüyor. Lösemi gibi kanser hastaları için ihtiyaç olan trombosit bu şekilde sağlanıyor. Bağışçı az olduğu için makbul bir bağış.

5 yıl evvel büyük kızım itp denen bir bağışıklık rahatsızlığı yaşamıştı. O zaman bir yıl boyunca bu sorun ile ilgili hematoloji bölümüne gider-gelir olmuştuk. Şükür ki, uzun bir süreç sonrasında bu rahatsızlıktan kurtuldu. O dönem çocuk hematoloji bölümünde şahit olduklarımız sebebi ile, benzer bir çok hasta için trombosit bağışının ne denli önemli olduğunu gördük.

Yakınımızdaki Kızılay kan merkezine geçen yıl başı gibi trombosit cihazı getirdiler. Cihaz oldukça maliyetli. Bağışçı da az olduğu için, benim gibi trombosit verenleri randevulu programlayarak cihazı hiç boş bırakmamaya çalışıyorlar. Biz Kızılay kan merkezine çok yakın olduğumuz için, el altında joker bağışçı olarak korunuyorum! Biri randevusuna gelmeyince hemen beni arıyorlar. Ben de gidip sevabımı işliyor, çok da mutlu oluyorum. Bağışlarım ile birinin sağlığını geri kazanmasına katkım oluyorsa, ne mutlu bana.

Bugün de 11:15 gibi ekran başından ayrılmıştım. Benim bağış seramonim gayet keyifli oluyor. Bağış yaptığım koltuğun karşısında Tv.ekranı var. Ben gelince Bloomberg kanalı açılıyor. Mecburen bir saatten fazla bir süre piyasayı oradan takip ediyorum. Bugün ben trombosit verirken, kan ihtiyacı varmış diye eşim de gelip kan verdi. Ailece Kızılay’ın misafiriydik.

İnanın ki, çok güzel bir duygu. Sağlığı elveren herkese tavsiye ederim. Lütfen kan ya da trombosit bağışı yapınız. Özellikle kan bağışı yapmak vücut için de çok yararlı. Kan hücrelerinizin yenilenmesi gibi bir çok faydası var. Ama hepsinden önemlisi belki de verdiğiniz kan veya trombosit ile bir hayat kurtarıyor olma ihtimaliniz çok büyük bir mutluluk.

O nedenle soruyorum; ”Siz de Bir Hayat Kurtarmak İstemez misiniz?”

Lütfen siz de bağışçı olunuz…Bu mesajımı mümkün olduğunca paylaşınız ki, belki yeni bağışçılara da sizler vesile olursunuz.

Hepinize sağlıklı günler dilerim. Çünkü herşeyin başı sağlıktır!

Saygılarımla

Finkafe'de Paylaş