Şişecam Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (23.01.2023)

Şişecam

Kapanış Fiyatı: 44.34 TL
Hedef Fiyat: 57 TL
Öneri: AL

SISE için hedef fiyatımızı 39 TL’den 57 TL’ye yükseltiyor ve AL tavsiyemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Şişecam hakkında pozitif görüşümüz ve yukarı yönlü revizyon sebeplerimiz; i) maliyet artışlarının fiyatlara etkili yansıtılması ii)global rakiplerine kıyasla enerji avantajı bulundurması, iii) devam eden sürekli büyüme hikayesi ve kapasite artışları, ve iv) ürün fiyatlarında döviz bazlı artış.

Artan maliyetlere karşı etkili fiyatlama.

Yılın ilk 9 ayına bakıldığında global piyasalarda etkisini gösteren enflasyonist ortam ve azalan talebe rağmen, etkili fiyatlama, geniş ürün portföyü, özellikle Avrupa’da faaliyet gösteren rakiplerine kıyasla enerji maliyeti avantajları etkisiyle satış hacimlerini korumayı başardı. 2023 yılında devam etmesini beklediğimiz enflasyon ve maliyet baskıları sebepleriyle global cam sektöründe yaşanabilecek daralmanın, fiyatlama kabiliyeti ve ürün çeşitliliği sebepleriyle Şişecam üzerindeki etkisinin kısıtlı olacağını beklemekteyiz.

Yeni yatırımlar ve kapasite artışları devam ediyor.

Dolar bazlı %23 artış gösteren soda külü fiyatı ve satın alınan Wyoming soda külü varlıkları neticesinde yaklaşık 2 katına çıkan hacim sonrasında kimyasallar segmenti 2022 ilk 9 ayında yaklaşık 20.1 milyar TL ile şirketin en çok satış geliri sağlayan segmenti oldu. Fiyatların hem sentetik hem de doğal soda külünde dolar bazlı yukarı yönlü seyirini koruyacağını düşünüyoruz. Rusya’da cam ambalaj, düzcam ve cam ev eşyası segmenlerinde 8 tesis ile faaliyet gösteren Şişecam, cam ambalaj ve cam ev eşyası segmentlerinde pazar lideri konumunda bulunuyor. Rusya üretimlerinin %90’ının iç piyasaya satılması şirkete yaptırımlara karşı görece koruma sağlıyor ve uygulanan ambargoların iç piyasa üretimini desteklemesinden pozitif etkileniyor. Ruble’nin savaş öncesi seviyesinin dolar bazında %5 üzerinde seyretmesi ve ucuz enerji kullanımı sebepleri yurt içinde görülen hacimsel daralmaya rağmen segmenti güçlü tutuyor.

Benzer şirketlere kıyasla cazip çarpanlar.

2023 yılı tahminlerimize göre 6.7x F/K, 6.4x FD/FAVÖK ile işlem gören Şişecam, global emsallerinin 13.5x F/ K ve 8.2x FD/FAVÖK medyan çarpanlarına kıyasla iskontolu işlem görmektedir.

Riskler.

i)Yatırım faaliyetlerinde beklentiler dışında ortaya çıkabilecek ek maliyetler ve yapım sürelerinin uzaması ii) Rusya’ya uygulanabilecek ek ambargolar sebebiyle tedarik zinciri ve tahsilat sorunları ana riskleri oluştururken Şişecam’ın güçlü finansal yapısı, düşük seviyede bulunan değerleme çarpanları, ve mevcut piyasa koşulları sebebiyle kısa vadede aşağı yönlü risklerin sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Ancak enflasyonun hayli altında seyreden TL faizlerinde gerçekleşebilecek sert yukarı yönlü düzeltme ihtimali TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kazanmasına yol açarak ihracatçı & emtia üreticisi şirketlerin karlılığını baskılayabilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Strateji Raporu