Silivri’de yıllık konut satış fiyatı artışı %16

Silivri, İstanbul’un kentsel dönüşüm projeleri, metro yatırımları ve TOKİ konut projeleri ile her geçen gün değer kazanan ilçelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Sahil şeridinde sıralanan yazlık siteleriyle de İstanbullular ve yakın şehirlerde yaşayanların tatil beldesi olarak da değerlendirdiği Silivri, artık ileriye dönük gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin de ilgi alanında yer alıyor.

Özellikle metrobüs hattının Silivri’ye kadar ulaşacağının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanması ve yine Silivri’nin metro hattına sahip olması amacıyla yürütülen altyapı çalışmaları Silivri’deki konutların değerini etkilemeye başladı.

Peki, son yıllarda Silivri’de konut fiyatları ne kadar arttı? Silivri’nin en kârlı bölgeleri nereleri? İşte Zingat.com verilerine göre Silivri’de konut fiyatları…

Silivri’de satılık konut fiyatları

Zingat.com verilerine göre, ortalama 100 metrekarelik bir konutun satış fiyatı ortalaması yaklaşık 226 bin TL’yi buluyor. Minimum konut fiyatı 169 bin TL ve maksimum konut fiyatı ise 282 bin TL civarında.

2017 yılında konutların satış fiyatlarına bakıldığında, İstanbul’da bu değerin metrekare başına 3.811,35 TL iken, Silivri’de ise 2.259,83 TL olduğu görülüyor.

Silivri’de satın alınan ortalama 100 metrekarelik bir konutun, kiraya verilmesi halinde geri dönüş (amortisman) süresi, 22 yılı buluyor. İstanbul’da şehir genelinde ise amortisman süresi 20 yıl.

Ağustos 2016-Ağustos 2017 yılları son iki yıllık verilere bakıldığında ise, Silivri’de konut satış fiyatlarının yüzde 16 oranında arttığı görülüyor.

Silivri’de kiralık konut fiyatları

Zingat.com verilerine göre, ortalama 100 metrekarelik bir konutun kira fiyatı ortalaması aylık 856 TL’yi buluyor. Minimum konut kira fiyatı 642 TL ve maksimum konut kira fiyatı ise 1.070 TL civarında.

2017 yılında konutların kira fiyatları trendine bakıldığında, İstanbul’da bu değerin metrekare başına 15.88 TL iken, Silivri’de ise 8.56 TL olduğu görülüyor.

Ağustos 2016-Ağustos 2017 yılları arasını kapsayan son iki yıllık verilere göre ise, Silivri’de konut kira fiyatları yüzde 11 oranında artmış durumda.

Silivri’de kimler yaşıyor?

Silivri’nin demografik bilgileri hakkında ise Zingat.com’da yer alan bilgilere göre, bölgenin sosyo-ekonomik derecesi C olarak belirtiliyor. Yaklaşık 170 bin kişilik nüfusa sahip Silivri’de eğitim durumu tablosu incelendiğinde en yüksek değere ilkokul mezunlarının sahip olduğu, ilkokul mezunu sayısını lise mezunlarının takip ettiği ortaya çıkıyor. Yaş dağılımında ise 25-40 yaş aralığı ağırlık kazanırken; Silivri’de yaşayanların yüzde 63.6’sını evlilerin, yüzde 26.5’ini ise bekarların oluşturduğu görülüyor.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN