Şifrelerinizi sıfırlarken ne kadar zaman harcıyorsunuz?

ExpressVPN’in yakın zamandaki bir anketi, insanların şifrelerini ne sıklıkla unuttuğunu ve onları sıfırlamak için ne kadar zaman harcadıklarını inceledi—bu zamanı, fiziksel ve zihinsel sağlığı artırmak için kullanmak daha iyi olur.

Harcamak için dört dakikadan biraz daha kısa bir süreniz olsaydı ne yapardınız? Mikrodalga fırında patlamış mısır mı yapardınız, birkaç e-postaya yanıt mı verirdiniz, sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını mı okurdunuz yoksa sevdiğiniz insanlarla kaliteli bir zaman mı geçirmek isterdiniz?

Akla gelen tüm bu senaryolar arasında şifrenizi sıfırlamanın olduğunu hiç zannetmiyoruz.

Ancak, ExpressVPN tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankete göre; bir insan, şifresini unuttuğu hesabı sıfırlamak için her seferinde ortalama üç dakika 46 saniye harcıyor.

Her ne kadar birkaç dakika harcamak bir sorunmuş gibi görünmese de (hepimiz bunu yaşadık—büyük ihtimalle de birden fazla defa), anketimize katılanların çoğunluğu “şifremi unuttum” adımlarını birden fazla defa kullandıklarını itiraf etti.

Şifrelerimizi neden unutuyoruz?

Şifrelerimizi unutma ihtimalini artıran birkaç uygulama bulunuyor ve hepsi de kötü değil:

  • Hesaplarımızı daha güvenli yapmak için karmaşık şifreler belirlemek
  • Çeşitli platformlardaki birçok farklı şifreyi hatırlamak zorunda olmak
  • Dijital hesaplarımıza giriş yapmak için biyometriye çok bel bağlayıp manuel giriş bilgilerimizi unutmak

Şifrelerimizi on yıllardır sıfırlıyoruz ve bu ihtiyaç sona ermeyecek. Bu yöntem hâlâ şifreyi unutmanız durumunda web sitelerinin hesabınıza erişim sağlamak için güvenli ve kolay bir yöntemdir. Ancak bu, hayatlarımız dijital dünyaya daha çok taşındıkça daha fazla zaman kaybetmemiz anlamına geliyor.

ExpressVPN, unutulan bir şifreyi sıfırlamanın sonuçlarını daha iyi anlamak amacıyla ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da 8.000 kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirdi. Bu grup, yaygın şifre kullanımının yanı sıra, unuttuğumuz şifreler için kaybettiğimiz zamanda neler yapabileceğimiz konularında içgörü sunuyor.

İnsanlar şifreleri sıfırlamak için her yıl saatler harcıyor

Dört ülkede, bir şifre değiştirmek için gereken ortalama süre üç dakika 46 saniye iken, bu süre ABD’de daha uzun sürüyor ve katılımcıların %37’si şifre değiştirmenin dört dakikadan uzun sürdüğünü, %7’si ise 10 dakikadan sürdüğü belirtti.

Sıklık konusu sorulduğunda, ABD’li katılımcıların %52’sinin şifrelerini ayda en az bir defa sıfırladıklarını öğrendik—bu sonuç Fransa (%53) ve Birleşik Krallık (%50) ile benzerlik gösteriyor. Ancak Almanların şifrelerini daha az sıklıkta unuttukları ortaya çıktı ve yalnızca %35’i şifrelerini ayda en az bir defa sıfırladıklarını belirtti.

Yazının tamamı için tıklayın.