Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (04.02.2015)

Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu

Selçuk Ecza için tavsiyemizi Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz.

Selçuk Ecza için güncellediğimiz değerlememizde yeni hedef fiyatımızı 3.50 TL olarak belirliyoruz ve %56 yükseliş potansiyeli ile Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesi veriyoruz. Değerlememizi yukarı çeken ana etkenler arasında ilaç pazarında daha yüksek büyüme beklentimiz, buna paralel olarak şirketin kar marjlarına yönelik yükseliş öngörümüz ve değerlemeye yurtdışı çarpanları eklememiz sayılabilir.

İlaç pazarında uygulanan sıkı fiyatlama politikası bir miktar gevşeyebilir

Özellikle 2009 ve 2011 yıllarında SGK tarafından gerçekleştirilen fiyat düşüşleri ilaç pazarının büyümesini yavaşlatmıştır. Selçuk Ecza’nın da büyüme hızı 2009 yılında itibaren ortalama %5 seviyesine gerilemiştir. Fakat son dönemde özellikle ilaç fiyatlamada kullanılan EUR/TL kurunun 1.96 seviyesinde sabit tutulması üreticileri olumsuz etkilemiş, bu nedenle 600’ün üzerinde ilaç eczanelerde satılmamaya başlamıştır. Bize göre pazardaki Euro bazında daralmanın devam etmesi sağlık reformlarını riske atacağı için olası değildir. Bu nedenle 2016/2017 yıllarında ilaç pazarında tekrar çift haneli büyüme bekliyoruz. Uzun vadede Türkiye ilaç pazarının ülke nüfusunun yaşlanması, artan kronik hastalık oranları, yükselen gelir potansiyeli ve iyileşen sağlık sistemi sayesinde %7-10 bandında sürdürülebilir büyüme göstermesini bekliyoruz.

Selçuk Ecza’nın karlılıkları pazardaki büyüme ile yeniden yükselişe geçebilir

Selçuk Ecza’nın karlılığı da son yıllarda pazar koşullarından olumsuz etkilenerek 2009 yılındaki %4.6 seviyesinden bugün %3 mertebelerine gerilemiştir (net kar marjı). Pazar büyümesinin tekrar hızlanması depo karlılıklarına olumlu yansıyacaktır. Önümüzdeki 3 yıl için ortalama %17 kar büyümesi tahmin ediyoruz. Son yıllarda hızla büyüyen eczane ıtriyat satışları, 2015 yılında düşecek olan akaryakıt giderleri ve tedarikçilerden alınan desteklerdeki olası artış, şirketin karlılığındaki iyileşmede belirleyici rol oynayacaktır.

Yüksek özsermaye değeri aşağı yönlü riskleri sınırlıyor, Düşük çarpanlar yurtdışı benzerlere göre %50 iskontolu

Selçuk Ecza’nın hisse değeri 2010 yılından bu yana hemen hemen aynı seviyelerde kalırken, aynı dönemde şirketin hisse başına net aktif değeri %59 yükselmiştir. Bize göre mevcut yüksek sermaye ve defter değeri (hisse başına 2.4 TL) aşağı yönlü riskleri sınırlamaktadır. Birçok regülasyon riski olsa bile, şirketin bilançosunda risk taşımaması değer yatırımcıları için önemli bir avantaj sunmaktadır.
OYAK Yatırım Araştırma

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir