Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (17.01.2017)

Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu

Endekse Paralel Getiri Kararı Veriyoruz

Hedef Fiyat: 3.68

Potansiyel Getiri: 8.12%

  • Türkiye’nin demografik yapısı ve nüfusun yarısından fazlası 30 yaşın altında olması sağlık ve ilaç sektörünü destelemektedir. Sağlık sektörünün kendi yapısından kaynaklanan büyüme trendi yanında, Türkiye ekonomisinde süregelen büyüme ve nüfus artışı ile birlikte, sağlık harcamalarının 2023 yılına kadar yıllık ortalama %3,8 artacağı, GSYİH içerisindeki payının %6,8’e yükseleceği ve %8 olan Avrupa ortalamasına yaklaşacağı beklenmektedir.
  • Selçuk Ecza, bağlı ortaklığı olan As Ecza Deposu’nun %99,99 payına sahiptir. Selçuk Ecza 2016/09 döneminde sahip olduğu 99 adet deposuyla Türkiye’deki birçok noktada faaliyet göstermektedir. %40’lık Pazar payı ile sektörünün en yüksek pazar payına sahiptir. İstikrarlı bir seyir izleyen finansal sonuçları ile kâr marjları olumlu bir finansal görünüm oluşturmaktadır.
  • Dağıtılan temettünün net kara oranı geçtiğimiz yıllarda %22 ile son derece istikrarlı bir görünüm sergilemektedir. Bu oranın ilerleyen yıllarda da korunacağı varsayımını kullandık.
  • İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kamu etkinliği ile sene başında referans fiyat belirlenmekte ve Euro/TL kurundaki değişimler de dikkate alınarak ilaç fiyatları ilan edilmektedir.
  • 2017 yılında ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 2,1166 TL’den 2,3421 TL’ye yükseltilmiş ve düzenlemenin 20 Şubattan itibaren yürürlüğe gireceği açıklanmıştır.
  • Elinde stok tutarak çalışan Selçuk Ecza Deposu ilaç fiyatlarındaki artıştan olumlu etkilenecektir. Stoklarındaki ilaçların maliyetinin Euro kurundaki artıştan önceki maliyetlerden oluşması nedeniyle stoklarında bulunan ilaçların satışı gerçekleştikçe şirketin brüt kârı ve brüt kâr marjı olumlu etkilenecektir.

Finansal görünümündeki pozitif seyir ve ilaç fiyatlarındaki düzenlemelerin şirket kârlılıklarına olan olumlu katkısı nedeniyle SELEC’i Endekse Paralel Getiri listemize dahil ediyoruz. %50 İNA ve %50 Piyasa Çarpanları ile değerlediğimiz SELEC’i %8,12 potansiyel getiri ve 3,68 TL hedef fiyat ile takip ediyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin