Sektörlerden Haberler – (21.03.2024)

AA Şirket Haberlerinde Bugün

* Yıldız Holding, Şirketler Arası Basketbol Ligi İstanbul’da şampiyon oldu
Yıldız Holding, 78 takımın mücadele ettiği Şirketler Arası Basketbol Ligi (CBL) İstanbul’da şampiyonluğa ulaştı.

* Samsung’dan “E-atık Toplama Kampanyası
Samsung Türkiye, “E-atık Toplama Kampanyası”nı başlattı.

* Akbank Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldı
Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, “Net-Sıfır Bankacılık Birliği katılımımızla birlikte duyurduğumuz 2030 hedeflerimizi iklim aksiyonu hedefi odağında önemli bir adım olarak görüyoruz.” dedi.

*Teknosa’dan 2023’te 748 milyon TL net kar
Teknosa CEO’su Sitare Sezgin, “Dijitalleşme, müşteri deneyimi ve sürdürülebilirlik odağıyla hayata geçirdiğimiz yenilikler sonucunda 2023 yılında da pazarın üzerinde büyümeyi başardık.” dedi.

* Fiberli, Light+Building Fuarı’nda tanıtıldı
Fiberli, dünyaca ünlü mimarlık ve aydınlatma tasarımı ofislerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

* Ramazan Bayramı’nda 20 milyon civarında seyahat gerçekleşmesi bekleniyor
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Ara tatil ve bayram tatili döneminde tüm seyahatlerin ekonomik hacminin toplamda 100 milyar lira seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.” dedi.

* Refakatsiz çocuklar Türkiye’ye aile desteğiyle göç ediyor
Araştırmaya göre, çocukların göç sürecinde aileleri önemli rol oynuyor. Göçün öznesi refakatsiz çocuklar olsa bile, göç kararlarında ailenin etkili olduğu görülüyor.

* Ziraat Bankası 300 milyon dolarlık uzun vadeli dış finansman işlemi gerçekleştirdi
Ziraat Bankası’nın, İngiltere’nin uluslararası ölçekteki bir yatırım bankasıyla 300 milyon dolarlık 4 yıl vadeli, teminatlı dış finansman işlemi gerçekleştirdiği bildirildi.
* Vodafone Business, tarımsal sulama ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya devam ediyor
Vodafone Business, dijitalleşmenin gücünü kullanarak sürdürülebilirlik ve su tasarrufu konusunda değer oluşturmaya devam ediyor.

* “Mavi Nefes Projesi” ile 2 yılda 200 ton atık toplandı
Garanti BBVA’nın, DenizTemiz Derneği/TURMEPA işbirliğiyle deniz kirliliğini azaltmak ve önlemek amacıyla Marmara Denizi’nde başlattığı “Mavi Nefes Projesi” devam ediyor.

* Petrol Ofisi Grubu ve Kia madeni yağlarda iş birliğini yeniledi
Petrol Ofisi Grubu, teknoloji merkezi POTEM’de Kia modelleri ve teknolojisine özel motor yağları geliştirmeyi 5 yıl daha sürdürecek.

*Novartis’in düzenlediği APPIS Zirvesi tamamlandı
Zirvede, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’daki hastaların erişim engellerini ortadan kaldırmaya yönelik çözümler sunuldu.

*Karavanke Tüneli’nde ışık göründü
Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Cengiz, “Toplam uzunluğu 7 bin 822 metre olan Karavanke Tüneli’nin Slovenya tarafındaki 3 bin 446 metrelik kısmını biz inşa ediyoruz.” dedi.

* Kaspersky, Türk kullanıcıları hedef alan yazılımı inceledi
Kapersky Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Başkanı Dmitry Galov, “Tambir ile ilgili her türlü faaliyeti yakından izlemeye kararlıyız ve daha fazla bilgi edindikçe güncellemeler sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

* Uzmanından ramazan ayında beslenme önerileri
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Kübra Şahin, “Ramazanda iftar, mutlaka sahur ve 2 küçük ara ile en az toplam 4 öğünü bulacak şekilde bir düzen oluşturulmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

*Sürat Kargo, ramazanda gönderileri yüzde 50 indirimli taşıyacak
Sürat Kargo’nun, “Ramazanda tüm gönderilerin yarısı bizden” mottosu ile geliştirdiği kampanya, 18 Nisan’a kadar sürecek.

* TEB’den e-Fatura kredisi
TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz, “Fatura borçlusunun mutabakatına ihtiyaç duymaksızın finansmana ulaşım kolaylığı sağlayarak müşterilerimizin kısa vadeli işletme sermayesi ihtiyaçlarını gidermek bizim için önemli.” dedi.

*Türkiye’nin ilk ve tek spor&blokchain eğitim programının üçüncüsü başlayacak
Socios.com Türkiye ve Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi iş birliği ile düzenlenen spor endüstrisi&blokchain içerikli akademik eğitim programının üçüncüsü 16 Nisan’da başlayacak.

* Tüpraş 5 yılda 1,1 milyon kişinin yıllık su tüketimine eşdeğer su tasarruf etti
Tüpraş, son 5 yılda 1,1 milyon kişinin yıllık su tüketimine eşdeğer 87 milyon ton suyu geri kazanarak üretim süreçlerinde yeniden kullandı.

* E-ticaret şirketlerinden deprem bölgesi için “E-birliktelik” kampanyası
TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi Başkanı Ozan Acar, “Bu kampanyayla atılan adımların bölgedeki ticaret hacmini yükseltirken aynı zamanda işletmelerin dijitalleşmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

* Enerjisa Üretim ve Enercon rüzgar türbini anlaşması imzaladı
Enerjisa Üretim, 1000 megavat kapasiteli Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı-2 (YEKA-2) projesinin Muğla kısımda kullanılacak 250 megavatlık rüzgar türbini için Enercon ile alım sözleşmesi İmzaladı.

* TEXACO, Team AMS takımına isim sponsoru oldu
Türkiye’de Petrol Ofisi Grubu tarafından üretilen küresel madeni yağ markası TEXACO, Team AMS takımının isim sponsoru oldu.

*Uzmanından ebeveynlere “çocuk denetimi” uyarısı
Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Aybeniz Yıldırım, istismar olayları olmadan çocukların güvenliğinin nasıl sağlanması gerektiği konusunu değerlendirdi.

* EY Raporu: Sürdürülebilir enerji dönüşümü için tüketicilerin bakış açısını değiştirecek eylemler gerekiyor
EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı ve Sektörler Lideri Ateş Konca, “Raporda, sürdürülebilir enerjiye geçiş konusunda tüketicilerin henüz yeterli düzeyde istekli olmadığı ortaya çıkıyor.” dedi.

* CarrefourSA’dan down sendromlular için farkındalık günü etkinliği
 CarrefourSA, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte, down sendromlu çalışanları ve ailelerini Lezzet Arası Atölyesi’nde bir araya getirdi.

* Boyner, yüzücü Türkoğlu’nun “Guiness Rekorlar Kitabı” hedefine destek verdi
Boyner, genç yüzücü Aysu Türkoğlu’nun Guiness Rekorlar Kitabı’na girme hedefine katkı sundu.

* Uzmanından “Tüketicilerin şikayeti üreticiyi daha iyisini üretmeye yöneltir” değerlendirmesi
Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Dinar,  “Kanunun tüketicileri koruması, ancak onların haklarını bilmesi ve aramasıyla korunabilecektir.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı Şirket Haberleri