Sektörlerden Haberler – (14.11.2023)

AA Şirket Haberlerinde Bugün

*Altınbaş Üniversitesi’nden obezite ile mücadele için öneriler
Diyetisyen Seda Yağız, günümüzde birçok kişinin obezite ile mücadele ettiğine dikkati çekerek, bireylerin kilolarını nasıl koruyabileceklerini mutlaka öğrenmeleri gerektiğini vurguladı.

*Anadolu Isuzu’dan Konya MEDAŞ’a 107 adet 4×4 pick-up teslimatı
Anadolu Isuzu tarafından Konya Meram Elektrik Dağıtım AŞ’ye (MEDAŞ) 107 adet “D-Max 4×4” model pick-up teslimatı gerçekleştirildi.

*Assan Panel Ürdün’ün “altın listesine” dahil edildi
Assan Panel, Ürdün Gümrük Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ülkenin gümrük mevzuatına, güvenlik gerekliliklerine ve dış ticaret düzenlemelerine uyum sağlayan şirketlerin yer aldığı “altın listeye” dahil edildi.

*AstraZeneca Türkiye’den diyabet farkındalığı kampanyası
AstraZeneca Türkiye, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında toplum düzeyinde diyabet hastalığına dikkati çekmek ve hastalık farkındalığını artırmak amacıyla “Diyabete Karşı Sağlıkta İnecek Var!” kampanyasını hazırladı.

*Diyabet, geri dönüşü olmayan organ hasarlarına yol açabiliyor
Bayındır İçerenköy Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, diyabet hastalığının sadece kan şekeri yüksekliği anlamına gelmediğini, damar sistemine ciddi hasarlar verebildiği için tüm organları etkileyebildiğini bildirdi.

*Uzmanından diyabet hastası profesyonel sporculara öneriler
İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hande Seven Avuk, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde diyabet hastası sporculara önerilerde bulundu.

*BSH Türkiye, startuplara kapılarını açıyor
BSH Gelişen Pazarlar Bölgesi Üst Yöneticisi Gökhan Sığın, “Sektöre özgü sınırlamalar olmaksızın, farklı alanlarda özel geliştirmeler yapan ve hızlı çözümler sunabilen startupları iş ortağımız olarak bünyemize taşımayı hedefliyoruz” dedi

*DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü başarı serisini sürdürmek istiyor
DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü, hem bireysel de hem de takım oyunlarında başarı serisini sürdürmek istiyor.

*EKOS, halka arz için 15-16 Kasım’da talep toplayacak
Halka arz edilecek 60 milyon hisse senedinden elde edilen gelirle yatırımlarını büyütüp üretim kapasitesini artıracak EKOS Teknoloji ve Elektrik AŞ, 15-16 Kasım’da talep toplayacak.

*Endeksa, yapay zekanın gayrimenkul piyasasını nasıl dönüştürdüğünü açıkladı
Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Yapay zeka ile artık lokasyon, boyut, olanaklar, piyasa eğilimleri ve tarihi veriler gibi pek çok faktörü içeren büyük miktarda verinin hızla analiz edilmesi mümkün” dedi

*Erbaa Toprak Sanayi Kooperatifi, elektriğini yeşil enerjiden sağlayacak
Erbaa Toprak Sanayi Kooperatifi, CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığıyla tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını gösteren Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) aldı.

*FaturaLab ve Düzey Tüketim’in tedarik zinciri finansmanı iş birliği hayata geçti
Koç Holding’in hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketi Düzey, FaturaLab ile yeni bir iş birliğine imza attı.

*Kâmil Koç, “Salı Sallanır” kampanyası ile bilet alımlarında yüzde 15 indirim yapıyor
Tüm satış kanalları üzerinden yapılan bilet alımlarında geçerli olan indirimden yararlanabilmek için kampanya kapsamında bilet alımının yapılması yeterli olacak

*Kaspersky’dan sesli deepfake dolandırıcılığına ilişkin uyarılar
Kaspersky Kıdemli Veri Bilimcisi Dmitry Anikin, “Olası tehditlerin farkında olmanız ve yakın gelecekte yeni bir gerçeklik haline gelecek olan gelişmiş deepfake dolandırıcılığına hazırlıklı olmanız gerekiyor” dedi

*Kuveyt Türk’ten 9 ayda 17 milyar TL’lik net kar
Kuveyt Türk’ün ocak-eylül dönemi net karı yıllık bazda yüzde 87 artarak 17 milyar liraya yükseldi.

*MediaMarkt’tan Club üyelerine özel 3 bin TL’ye varan indirim
MediaMarkt, 16 Kasım’a kadar sürdüreceği kampanya ile Club üyelerine özel seçili ürünlerde 3 bin TL’ye varan indirimler sunuyor.

*Her 7 kişiden birisi diyabet hastası
Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Adnan Yay, diyabetin Kovid 19’dan bile daha ölümcül sonuçlarının olduğunu belirtti.

*Rosatom ve Nornickel, küçük modüler reaktörler konusunda anlaşma imzaladı
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve Rusya merkezli nikel madenciliği şirketi Nornickel, Rusya’nın Norilsk kentinde küçük modüler reaktör (SMR) olasılıklarını ve sahalarını değerlendirmek üzere anlaşma imzaladı.

*Sabancı Üniversitesi Özel Ödülü’nü “Körüz.Biz” projesi ile Murat Kefeli aldı
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı kapsamında 4’üncü kez verilen Sabancı Üniversitesi Özel Ödülü’nün sahibi, “Körüz.Biz” projesi ile Murat Kefeli oldu.

*sahibinden.com’dan Hediye Çarkı Kampanyası
sahibinden.com, Vodafone ile hayata geçirdiği iş birliği kapsamında 16 Kasım’a kadar sürecek “Hediye Çarkı Kampanyası” başlattı.

*Samsung Electronics “Epik Dünyalar” filminin tamamlandığını duyurdu
Samsung Electronics, “Epic Worlds (Epik Dünyalar)” filminin tamamlandığını bildirdi.

*Schneider Electric, yeni nesil ağ geçidi EcoStruxure Panel Server’ı geliştirdi
Schneider Electric tarafından geliştirilen EcoStruxure Panel Server, 3 farklı modele sahip iken, kolay devreye alma, sade veri toplama, veri analitiği ve uçtan uca siber güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor.

*Setur, tatil coşkusunu yurt dışına taşıyor
Koç Topluluğu şirketlerinden Setur, sene sonuna kadar devam edecek yüzde 25 ön ödemeli kampanya, kasım-aralık turları için geçerli yüzde 10 ek indirim ve 2024 turlarını kapsayacak yüzde 15 ek indirim fırsatı sunuyor.

*Trabzonspor’un golcüsü Onuachu, bir taraftara imzalı krampon hediye edecek
Trabzonspor’un Nijeryalı golcüsü Paul Onuachu, bir taraftara imzalı krampon hediye edecek.

*Türk Telekom’dan “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” temalı sürdürülebilirlik raporu
Teknolojiyi iyiliğe ve faydaya dönüştürme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom, “İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm” başlığıyla 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı.

*Dijital müzik platformu “fizy”, uygulamasına yeni özellikler ekledi
Uygulamanın ana sayfası yenilenirken, kullanıcıların dinleme geçmişine göre yeni listeler eklenmesinin yanı sıra renkler de güncellendi

*Juventus-Inter maçı TV+’ta
Dijital içerik platformu TV+, Serie A’da Juventus, Inter’le liderlik mücadelesine çıkarken Euroleague’de çift maç haftasında Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes 4’te 4 yapmak çıkacak parkeye çıkacak.

*2. Uluslararası Sigorta Fuarı, Antalya’da başladı
TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar, “Bu ülkenin varlıklarını ve bu varlıkların sürdürülebilirliğini korumak, biz sigortacıların görevidir. Türkiye ekonomisinin, istihdamın, vergi gelirlerinin sürdürülebilirliğini, kalkınmayı sağlayabilecek yegane unsur sigortacılıktır” dedi

*Türkiye Sigorta “Diyabet Destek Sigortası” yaptırmak isteyenlere yüzde 25 indirim yapacak
Türkiye Sigorta, “Diyabet Destek Sigortası” yaptırmak isteyenlere yıl sonuna kadar geçerli yüzde 25 indirim imkanı sunuyor.

*Türksat, Afrika kıtasında pazar payını artırmayı hedefliyor
Türksat, 5A ve 5B uyduları ile güçlendirdiği ve kapsama alanını genişlettiği uydu haberleşmesi ve kablo yayıncılığı alanındaki yeni hizmetlerini, AfricaCom 2023 fuarında sektör temsilcilerinin beğenisine sunacak

*Türkiye Finans 5. kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasında yer aldı
Türkiye Finans, Etik Değerler Merkezi (EDMER) tarafından düzenlenen ve etik değerlere önem veren şirketlerin ödüllendirildiği “ETİKA 2022 Türkiye Etik Ödülleri” organizasyonunda uluslararası etik standartlara uygunluğuyla 5. kez ödül aldı.

*vivo, X100 serisini tanıttı
vivo, profesyonel fotoğrafçılık yetenekleri ve güçlü performans sunmak üzere tasarladığı yeni akıllı telefon serisi X100 ve X100 Pro’nun global tanıtımını gerçekleştirdi

*Vodafone Türkiye, 2023-2024 mali yılı ilk yarıyıl sonuçlarını açıkladı
Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri 20,8 milyar TL olarak gerçekleşirken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ı (FAVÖK) 8 milyar TL’ye yükseldi.

Kaynak: Anadolu Ajansı Şirket Haberleri