Sektörlerden Haberler – (11.10.2017)

Anadolu Ajansı’nın sektörlerden derlediği günün önemli şirket haberleri:

– Türk Telekom’dan Dünya Görme Günü etkinliği

Türk Telekom, farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Görme Günü”ne özel, “Günışığı Çocukları” ile Türk Telekom çalışanlarının çocuklarını buluşturdu. Türk Telekom, Engelsiz Yaşama Derneği (EY-DER) ile hayata geçirdiği Günışığı Projesi kapsamında, Dünya Görme Günü’ne özel bir çalışmaya imza attı. 

– “Yabancı markalara hayranlık önümüzdeki en büyük engel”

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Azerbaycan’da 5’inci mağazamızı açtık, Ermenistan’da da çok yakında ikinci mağazamız açılacak. Filistin’de de varız, İsrail’de de varız. Biz bunun adına global bir yolculuk diyoruz…Yabancı markalara olan hayranlık bizim önümüzdeki, kendi ülkemizdeki en büyük engel ” dedi.

– Çalık Denim’den 120 milyon dolarlık yatırım hedefi

Çalık Denim Genel Müdürü Hamit Yenici, 2020’ye kadar yaklaşık 120 milyon dolarlık yatırımla kapasitelerini 60- 65 milyon metreye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, ” 2016’da gerçekleştirdiğimiz üretimle katma değerli ve inovatif ürün gamında dünyada yüzde 5 olan pazar payımızı, 2020’de yüzde 10’a yükseltmeyi amaçlamaktayız.” diye konuştu.

– Karden İnşaat’tan “Self İstanbul” projesi

Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, yeni projeleri Self İstanbul’un metrekare birim fiyatını tanıtım dönemine özel 3 bin 200 lira olarak belirlediklerini belirterek, “Yatırımcılarımıza referans projemiz olan Sembol İstanbul’da olduğu gibi Self İstanbul projemizde de yüksek prim kazandırmayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

– GittiGidiyor’dan “Parents Day” etkinlikleri

GittiGidiyor, ebeveyn çalışanlarının çocuklarıyla daha iyi iletişim kurmasına katkı sağlamak amacıyla “Parents Day (Ebeveyn Günü)”  etkinlikleri düzenlemeye başladığını duyurdu. Kariyer yolculuğunda kadınlara katkıda bulunmak amacıyla kurulan GittiGidiyor Women Initiative Newtwork (WIN) Grubu’nun desteği ve Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD) iş birliğiyle anne-baba olan GittiGidiyor çalışanlarına yönelik düzenlenen “Parents Day” etkinliğine çocuk sahibi GittiGidiyor çalışanları eşleriyle birlikte katıldı.

– Elif Çelik, “Takip edilmesi gereken 40 yaş üzeri 40 kadın” arasında 

 Eczacıbaşı Holding Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik, her yıl dünyanın dört bir yanından, parçası oldukları kuruluş ya da iş alanlarının da ötesinde hissedilen bir ivme ile fark yaratan ve başarılarıyla dikkati çeken isimlerin belirlendiği “40 Women to watch over 40-Takip edilmesi gereken 40 yaş üzerindeki 40 kadın” organizasyonunun 2017 listesinde yer aldı.

– 58. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı

Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), ayakkabı ve saraciye sektörüne yön veren binin üzerinde markanın katılımıyla bu yıl 58. kez düzenlendi. Fuar, CNR Holding Kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB desteğinde 60 bin metre kare alanda organize edildi.

– Boyner Talks’a Altın Örümcek ödülü

Boyner Talks, her yıl öne çıkan web siteleri ve projelerinin değerlendirildiği Altın Örümcek organizasyonu kapsamında ödüle layık görüldü.

– Balkanların tekstil merkezine Taypa’dan 35 milyon avroluk yatırım

Tekstil ve hazır giyimde dünyanın en büyük 5 üreticisi arasına girme hedefiyle çalışmalarına hız veren Tay Group şirketlerinden Taypa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti kapsamında Sırbistan’da yapmayı planladığı yeni tekstil yatırımı için imzaları attı. Taypa, Kraljevo şehrinde kurulması planlanan hazır giyim ve konfeksiyon fabrikası için önümüzdeki 5 yılda toplam 35 milyon avroluk bir yatırım yapacak.

– “İşten ayrılmış annelerin yüzde 60’ı çalışmayı özlüyor”

Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, Danone Türkiye ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER), “İyi ki Annem Çalışıyor” adlı farkındalık kampanyası ile çalışan annelerin iş hayatlarına devam ederek kendileri  ve aileleri için yaratacakları değer konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “İşten ayrılmış annelerin yüzde 60’ı işi bıraktıklarında çalışmayı özlüyor, bu süreçte kendilerine ve çocuklarına istedikleri zamanı tam olarak ayıramıyor.” dedi.

– Albaraka Türk yurt dışı bankacılık paketi iAlbatros’u hayata geçirdi

Albaraka Türk 2015 yılında hizmete sunduğu yeni entegre ana bankacılık sistemini geliştirerek yurt dışı bankacılık paketi iAlbatros’u hayata geçirdi. 

– Vodafone’dan “Yarını Kodlayanlar” projesi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat iş birliğiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, Şanlıurfa’da yaşları 7-14 arasında değişen toplam 125 Türk ve Suriyeli çocuğun katılımıyla tam gün süren bir hackathon (kod yazılım yarışması) düzenlendi. Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnett, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın da katıldığı hackathon’da çocuklar takımlara ayrılarak robot ve mobil uygulama eğitimleri alırken, mBot Futbol Müsabakası ve Çizgi İzleyen Robot gibi etkinliklerle de vakit geçirdi. Suriyeli ve Türk çocuklar, kendilerine verilen konuyla ilgili olarak sınırlı bir zamanda yeni bir ürün ortaya çıkarmaya çalıştı.

– 32 GB’lık Jet Black iPhone 7, n11.com’da satışa açıldı

n11.com, iPhone 7’nin Jet Black 32GB’lık modelini 3 bin 139 liradan satışa sundu. Geçen yıl 128GB ve 256GB dahili depolama alanı seçenekleriyle satışa sunulan Jet Black iPhone 7 için yeni bir dahili depolama seçeneği getiren Apple’ın 32GB’lık modeli n11.com’da 3 bin 139 liradan satışa sunuluyor.

– Vestel’e Kristal Elma’dan 11 ödül

Vestel, dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük yaratıcılık platformu olan “Kristal Elma”dan 11 ödül kazandı. 2 bin 527 başvurunun değerlendirildiği ve 7 büyük, 151 kristal elma, 157 gümüş ve 167 bronz olmak üzere toplam 482 ödülün dağıtıldığı yarışmadan, Vestel 2 kristal, 9 gümüş elma ile döndü. Vestel 11 ödülle dayanıklı tüketim sektöründe en çok ödül alan marka oldu.

TÜM HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ