Sektörel Güven Endeksleri / Nisan 2013

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 Nisan Ayı Sektörel Güven Endeksleri Rakamlarını açıkladı.

Hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde artan güven, inşaat sektöründe azaldı

Bir önceki ayda; 102,2 olan hizmet sektörü güven endeksi 110,8; 111,4 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 113,6 değerine yükselirken; 94,9 olan inşaat sektörü güven endeksi 92,6 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksi %8,4 arttı

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumu, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmelerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler Nisan ayında bir önceki aya göre sırası ile %14,6, %13,6 ve %0,8 arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,9 arttı

Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar değerlendirmesindeki %9,4’lük ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisindeki %0,3’lük iyileşmeler Nisan ayında perakende ticaret sektörü güven endeksinin bir önceki aya göre artmasına neden oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi ise bir önceki aya göre %2,4 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi %2,4 azaldı

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin Nisan ayında bir önceki aya göre %4,3’lük düşüşünden kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise bir önceki aya göre %0,8 oranında arttı.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir