Sektörel Güven Endeksleri / Mart 2014

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Mart Ayı Sektörel Güven Endeksleri Rakamlarını açıkladı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %1,7 azaldı

Bir önceki ayda; 102,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 101,1 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki %1,9’luk, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki %1,6’lık ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki %1,7’lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,9 azaldı

Şubat ayında 103,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksindeki %1,9’luk, mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki %2’lik ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki %1,8’lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %4,1 azaldı

Bir önceki ayda 81,5 olan inşaat sektörü güven endeksi 78,2 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla %4,4 ve %3,9 düştü.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir