Sektörel Güven Endeksleri / Mart 2013

Türkiye İstatistik Kurumu 2013 Mart Ayı Sektörel Güven Endeksleri Rakamlarını açıkladı.

Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven arttı

Bir önceki ayda; 99,6 olan hizmet sektörü güven endeksi 102,2; 104 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 111,4; 85,5 olan inşaat sektörü güven endeksi 94,9 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksi %2,6 arttı

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumu, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmelerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler Mart ayında bir önceki aya göre sırası ile %1,7, %1,2 ve %4,1 arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %7,1 arttı

Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisindeki %14,4’lük ve son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar değerlendirmesindeki %11,4’lük iyileşmeler perakende ticaret sektörü güven endeksinin bir önceki aya göre artmasına neden oldu. Bu sektörde mevcut mal stok seviyesi alt endeksi ise bir önceki aya göre %5,1 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi %10,9 arttı

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönem için toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksindeki % 15,9’luk ve alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksindeki % 3,1’lik artıştan kaynaklandı.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir