Şekerbank’tan 800 milyon TL’lik ihraç

Şekerbank, KOBİ kredilerinin teminatı ile ”Türkiye’nin ilk Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK)” ihracını gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre; UniCredit Bank AG Londra’nın düzenleyici ve UniCredit Menkul Değerler’in aracı kurum olarak yer aldığı 1 ila 5 yıl vadeli, toplam 800 milyon lira tutarındaki VTMK ihracının 250 milyon lira civarındaki ilk diliminde Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC), Hollanda Yatırım Bankası (FMO) ve UniCredit Bank AG nitelikli yatırımcılar oldu.

Uluslararası piyasalardan yapılandırılan ilk Türk Lirası borçlanma işlemi olan ihraç ile Şekerbank, 2014 yılına kadar en az 15 bin yeni esnaf, küçük işletme ve KOBİ’ye uzun vadeli, sürdürülebilir kaynak sağlayacak.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 2007 yılında yapmış olduğu düzenleme doğrultusunda yürürlüğe giren ”VTMK Tebliği”ne dayanarak gerçekleştirilen ilk işlem olan söz konusu ihraç, Türkiye’de sermaye piyasalarını çeşitlendirip derinleştirerek yeni bir borçlanma yapısı oluşturacak.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/sektor-haberleri/haber/929539-sekerbanktan-800-milyon-tllik-ihrac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir