SASA ve KRDMD: Ekonomik Paket, Yardım Kampanyası Ve COVID19

ABD’de endeksler günü düşüşle tamamladı

ABD ‘den ve Kanada’ dan gelen vaka sayılarının yükselmesi ve bazı şehirlerin tecriti globalizasyona ve dış piyasaların içinde bulunduğu ve alışık olmadığı bir durum. Vatanımızda ise Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre: Covid19 nedeniyle 46 kişi daha hayatını kaybetti. Dünyamızda malesef ölüm sayısı artıyor ve bunu grafik olarak bu adreste izleyebiliyoruz. 

Avrupa borsaları, Çin’den gelen verilerin etkisiyle günü yükselişle kapattı. Çin’den gelen imalat sanayi satın alım yöneticileri verilerinin etkisiyle günü yükselişle kapattı. Bununla birlikte olumsuz rakamlar, bankaların kredi verme konusunda iştahsızlıklarını ve özellikle bazı bankaların kredi taleplerine olumsuz rasyonlarla baktıklarını pekiştiriyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

SASA hissesi, 8.77 (%9.90) fiyatında olumlu kapattı ve ard arda gelen ulusal şirketlerin önemi mesajlarıyla Fib düzeltmeyi en iyi şekilde gerçekleştirdi. Hacim, al ve aşırı olumlu bir formasyon oluştu.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, olumlu bir formasyon ve büyük bir resim oluşmadı. Tepki alışı çok geç geldiğini belirtmişken bunun bu denli güçlü olacağını kestirememiştik. Bir haftada %60 ‘lık performansı bölgesel ve makro anlamda, iç piyasalarda beklentileri de olumlayan ve yapılandıran bir duruş sergiliyor.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom), 3.42 seviyesine ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.56 seviyesine düşmüş olduğunu gözlemliyoruz.

Stokastik (stoch) çizgisi 73.71 kademesinden oldukça dipte devam ediyor. Aroon up çizgisinin 100 ile orijin noktasına indiğini ve fiyata aşırı olumsuz etki ettiğini anlamaktayız. MACD, -0.29 ile netlik ve fiyat bazında olumlu sinyaller veriyor.

Destek seviyeleri, 8.60 – 8.74 TRY kademelerinde olup kademeler güçlendi.

Direnç kademeleri bu hafta için 9 ve üzerinde gözlemlenmektedir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden SASA ‘nın rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “güçlü al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesi, 1.90 TL ile (%-1.60) düşüş gerçekleştirdi. KRDMD ekonomi paketiyle daha az dalgalı olsa da doğrudan demir çelik ile ilgili olmayan söylemler düştüğü kadar yükselişe etki yapmadı. Formasyon olarak KRDMD ‘nin olumlu iç piyasa atmosferine tepki vermesi gecikebilir ve hatta uzun vadeyi bulabilir.

Grafikte, regresyon trendine baktığımızda olası bir dalgalanmanın azaldığı ancak fiyatlanmanın endekse birçok indikatörün benzer çizgide hareket ettiğinin işaretini veriyor. Endeks ile bu denli yükselmesi öngörülemediğinden, indikatörlerde netlik azalmış olabilir. Sonraki haftaya kadar fiyat/gösterge puanlamasına iyi bakılmalıdır.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) dipte ve EWO (Eliot Wave Osilatör) puanının –0.50 de olduğu ve daha az dalgalı olduğu anlaşılmaktadır.

Stokastik (stoch) çizgisi %30 ‘da hacmin yetersiz olduğunu belirtmektedir. Aroon osilatörü, Aroon up çizgisinin dipte olup MACD çizgisinin -0.21 puanında konumlandığını gözlemlemekteyiz.

Destek seviyelerinin, 1.90 – 1.94 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır.

Direnç noktaları ise; 2,08 – 2,16 aralığı olarak belirtilebilir. Gündem yakından takip edilmelidir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumsuz olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting‘inin sırasıyla “sat” ve “güçlü sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView ‘den sağlanmaktadır 

Hisse senedi piyasası, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere, Borsa İstanbul ‘un düşüş trendinde genellikle gıdaya dair hisseler hariç tüm hisselerin olumsuz etkilendiğini fakat ekonomik paket ve yardım kampanyasının hepsine olumlu etkide bulunmadığını görmekteyiz.

Böyle durumlar orta vadede diğer sektörlere olumsuz yansıyabileceğinden dikkatle yatırım yapılmalı/veya ertelenmeli ve hedef konulmamışsa düşünülmeden borsada işleme girişilmemelidir. Eğer bir uzman danışmanınız yoksa veya tecrübeniz yoksa kriz varlık yönetiminde ve piyasa okuryazarlığı konusunda eğitim aldıktan sonra işlem yapmanız önerilir. Volatilite azaldı fakat henüz beklentiler yapılanmadı.

Son olarak, yatırım platformlarında fikir paylaşımlarında bulunmak içgörüyü ve sezgiyi artıracaktır. Grafikler, gündem ve ekonomik rakamlar ile gerçekleşen detaylı bir takip, “yatırımcı kimliği nasıl oluşturulur?” sorusuna verilecek en temel cevaptır. Piyasa okur-yazarlığı ve kriz durumunda günlük al/sat, açığa satış yap durumundan kaçınmak gibi değerli bilgiler böylelikle öğrenilebilecektir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN