Sanayi Üretim Endeksi / Şubat 2014

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Şubat Ayı Sanayi Üretim Rakamlarını açıkladı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,1 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,5 artarken imalat sanayi sektörü endeksi %0,2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %11,0, imalat sanayi sektörü endeksi %4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %5,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %3,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %15,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %2,6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, %2,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %10,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %9,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, %6,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir