Sağlık Sektörü Fonu

Sağlık sektörü BYF (XLV) : Döngüsel gelişmeler olur mu?

Sağlık sektöründe işlem gören lokomotif hisselerin ağırlıklarına göre oluşturduğu fon yüksek işlem hacmi görmeye devam ediyor (hacim ilk 10).  Yatırımcı beklentisi daha iyi performans göstermesi ise bu durumun toplumsal sağlık düzeyiyle ilişkisini düşünebiliriz. İşimiz bilanço odaklı gelişmelere bakmak değil veya etkinlikler, haberler analizimize girmiyor. Piyasadaki gelişmelere bakarak kararların daha sağlıklı alınması için çalışıyoruz.

Kıyaslamalı getiri tablosu

En basit modellerden biri muhtemelen tabloların kıyaslanması üzerinden getiri beklentilerini içine girmek olacaktır. Bir model kurulamayacak olsa bile bu amaçlı geliştirilecek bakışları da takdir etmek gerekir. Önünü açmanın da gelişmeye götüreceğini her zaman destekliyoruz.

Son 10 yılda fonun getirisi %15.5 civarında iken, kıyaslanan referans getirisi %12.50 seviyesinde oynamaktadır. Yani 10 yıllık veri penceresine göre fon hafif pahalı kalmış olabilir. Klasik analize göre “iyi olan daha iyi olur” doğrusal bakışı olduğunu biliyoruz ama piyasa giderek daha fazla bu işleyişten uzaktadır. Sonuçta bu 3 puanlık pozitif getiri farkını açacak veya kapatacak sinyalleri algoritma bazlı gelişmelerden alabiliriz. Bir görüşe göre de dünyadaki yeni döngü bu farkın kapanmasını desteklemekten öte açılmasını desteklemektedir düşüncesinde olabilir.

Son 5 yıla baktığımızda ise, getirinin referans seviyeye göre 6 puan geride kaldığını görmekteyiz: %14 – %20. O halde ne düşünebiliriz? Daha yakın uzun vade geçmişte hareketlenme başlamış durumda olabilir mi? Üstelik enflasyon canavarını da düşünürsek makul olan farkın kapanması ve üzerine çıkması olabilir mi?

Son 3 yılda ise enflasyon canavarını yenecek şekilde gidişat ve 4 puanlık pozitif fark görülüyor:  %16- %12

Son 1 yıl enteresan görülüyor olabilir. İlgi çekiciliği aşırı farkın açılması mı yoksa diğer tablolarla kıyastan mı gelmektedir? Fark 14 puan: %19 – %5

Veri penceresi kısaldıkça dalgalanma “geçmişe kıyasla” artıyor: bu gerçekten model, algoritma çalışanlar için iştah açıcıdır. Bu tür anormalliklerin getirdiği sonuç dev kazançlar veya dev kayıplar olmaktadır. Klasik deyişle: servet transferi.

10 yıldan 1 yıla doğru kapanışı yaparken aslında çok şey sunmuş olabilir miyiz? O halde çalışma vakti!

Gelecekle ilgili model beklentisine gelirsek:

–> son 5 yılın alarm eşiği “ilk kez” 48 haftalık ortalamanın yataya dönmesiyle yavaş hareketlere geçmeye başladı. Bu durum beklenti öncesi zamana oynamak olarak görülebilir: haftalar geçtikçe tepki beklentisi güçlenecektir. Daha güçlü boğa hareketi ise, zamansal hesap gereği 2022 sonbaharda uç verebilir.

Elbette salgın ve üzerine gelişmeler yakından takip edilmektedir. Her sinyal bir sonuç parçasıdır.