Sabancı Holding Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (1.02.2023)

Holding’in NAD’ı içerisinde en yüksek pay finans ve enerji alanlarından geliyor

Öneri: AL
Kapanış Fiyatı: 39,02
Hedef Fiyat: 62,27 TL
Getiri Potansiyeli: %59,60

Sabancı Holding (SAHOL) hedef fiyatımız Net Aktif Değerine göre 62,27 TL seviyesinde bulunuyor. Hisse, hedef fiyatımıza göre %59,6 iskonto ile işlem görmektedir. Sabancı Holding hissesi için AL tavsiyemizi koruyoruz.

Güçlü nakit pozisyonu.. Holding’in solo net nakit pozisyonu 3Ç22 finansalları sonrası 239mn dolar seviyesinde bulunuyor. Grubun Net Borç/FAVÖK rasyosu ise 0,7x gibi düşük bir seviyede bulunuyor.

Yatırım harcamaları 2 katına çıkarılacak.. Şirket, önümüzdeki 5 yıllık süreçte yatırım harcamalarını 2 katına çıkarmayı ve yeni alanlara yatırım yapılmasını hedefliyor.

3 alana odaklanacaklar.. Sabancı Holding, en önemli yatırım alanlarının iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler olacağını belirtti. Önümüzdeki 5 yıl yatırımların %75’inin bu alanlara yapılması hedefleniyor. Yatırımların %25’lik kısmının ise ana iş kollarına yönelik olacağı öngörülüyor.

Döviz gelir artışı hedefi.. Şirket, döviz cinsinden gelirlerini artırma hedefiyle, yurtdışı yatırımlara odaklandı. Özellikle enerji alanında yapılan yatırımlar ile döviz gelirlerin oranının %30’a çıkarılması hedefleniyor. Bu kapsamda Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. unvanlı yeni bir şirket kurulurken; dünyanın Çin’den sonra en büyük yenilenebilir enerji talebi sunan pazarı olan ABD’de, Safar Partner stratejik ortaklığında iklim teknolojileri ve yenilebilir enerji alanlarında start-uplara yatırım yapıldı. Ek olarak, ABD’de 272 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin proje lisansı alındı.

Geri alım programı sürüyor.. Sabancı holding, net aktif değer iskontosunun azaltılması ve şirket hisse fiyatının makul değerine kavuşturulması amaçlarıyla 9 Kasım 2021 tarihinde geri alım programı açıklamıştı. 19 Aralık 2022 tarihli KAP açıklamasında, geri alım programına yönelik 1.750.000.000 TL fonun %85,4 oranında kullanılmış olduğu dikkate alınarak, bu fonun azami 3.250.000.000 Türk Lirası’na yükseltilmesine karar verildiği açıklandı. Şirket şuana kadar geri alım programının %57’lik kısmını tamamlarken alınan payların sermayeye oranı %2,1553’e ulaştı.

Düzenli temettü politikası.. Holding, 2003 yılından bu yana kesintisiz her yıl temettü dağıtıyor. Şirketin temettü politikası dağıtılabilir net karın %5- 20 %20’sinin dağıtılması yönünde.

Kaynak: Şeker Yatırım