Roubini, “kusursuz fırtınaya dikkat” dedi

ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini, ABD, Çin, Avrupa ve Japonya’daki olumsuzlukları “kusursuz fırtına” olarak niteleyerek, fırtınaya karşı uyardı.

Kriz kahini olarak tanınan ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini, ABDdeki mali sıkıntı, Çin’de yavaşlama, Avrupa’da borçların yeniden yapılandırılması ve Japonya’daki durgunluğun biraraya gelerek oluşturduğu ‘kusursuz fırtına”nın global ekonomiye zarar verebileceğini söyledi.

Roubini, bu faktörlerin biraya gelerek 2013 yılında büyümeyi önlemesi olasılığını üçte bir olarak gördüğünü belirtti. Diğer bir olası senaryonun ise cansız ancak devam eden küresel büyüme olduğunu ifade eden Roubini, en iyimser senaryonun ise büyümenin iyileşmesi olduğunu vurguladı.

Küresel ekonominin kırılganlık belirtileri vermeye başladığını anlatan Nouriel Roubini, birçok ülkede kamu ve özel sektör borçluluğunun artış göstermesinin küresel ekonomiyi 2013’te vurabileceğine dikkat çekti.

Roubini, ABD’de artan işsizlik, petrol ve gıda fiyatlarındaki artış, Asya’da faizlerin yükselmesi, küresel ekonomi için en büyük tehditler olduğunu belirttti.

Mayıs ayında hisse senedi piyasasının 3.3 trilyon dolar kaybettiğine işaret eden Roubini, 2013’te piyasalar yeni bir kriz riskine gireceğini ileri sürdü.

Kriz kahini ayrıca ABD’deki işsizliğin 9.1 oranına ulaşmasını da küresel büyümenin ivme kaybettiği işareti olarak yorumladı.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/896599-roubini-kusursuz-firtinaya-dikkat-dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir