Qua Granite’in Halka Arzında İki Rekor Birden Kırıldı

İnfo Yatırım, Türkiye’de son üç yılın en büyük şirket halka arzına imza attı!

Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından biri olan İnfo Yatırım aracılığında, 2018’den bu yana borsaya açılan şirketlerin en büyüğü olan Qua Granite’in halka arzı başarıyla gerçekleştirildi. 5-6 Nisan tarihlerinde gerçekleşen halka arzda, 846 bin 353 yatırımcı sayısıyla hem tüm zamanların en yüksek yatırımcı katılım rekoru kırıldı, hem de 2,3 milyar TL’ye ulaşan taleple Borsa’da Satış yöntemiyle yapılan halka arzlarda en yüksek talep tutarı elde edildi.

Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticilerinden biri olan ve üretimini Aydın’ın Söke ilçesinde sürdüren Qua Granite’in halka arzı, son üç yılın en büyük şirketinin halka arzı olarak öne çıktı.

Büyüklüğü 395 milyon TL olan halka arzda, satılan toplam 24 milyon adet payın 15 milyon adedi sermaye artırımı yoluyla, 9 milyon adedi de ortak satışı şeklinde gerçekleşti. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 20 olurken, Borsa onayını takiben Qua Granite payları QUAGR koduyla BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Halka arz fiyatının 16.46 TL olduğu halka arzda, 139.132.288 adet karşılığı 2,3 milyar TL’lik talep geldi. Böylelikle Borsa’da Satış yöntemiyle yapılan halka arzlar içerisindeki en yüksek talep tutarına ulaşıldı.

Rekor düzeyde yatırımcı katıldı

Bireysel yatırımcıları ve eşit dağıtımı ön plana çıkaran “Borsa’da Satış” yönteminin uygulandığı halka arza, tüm aracı kurumlar üzerinden yoğun bir yatırımcı katılımı yaşanırken, 846.353 yatırımcı sayısı ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı.

Halka arza aracılığı İnfo Yatırım gerçekleştirdi

Son iki yıldır sermaye piyasalarında hızla büyüyerek geniş ürün çeşitliliği ile öne çıkan aracı kurumlardan biri olan İnfo Yatırım, Qua Granite paylarının halka arz sürecini sürecini başarıyla tamamladı.

Bireysel yatırımcıları ve eşit dağıtımı ön plana çıkaran Borsa’da Satış yönteminin uygulandığı halka arza tüm aracı kurumlar üzerinden yoğun bir yatırımcı katılımı yaşanırken, 846.353 yatırımcı sayısı ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı. Son dönemde özellikle halka arzlar yoluyla yatırımcı sayılarında ciddi artış yaşanırken, Qua Granite halka arzına toplam yatırımcı sayısının yaklaşık üçte biri katılmış oldu. Bu durumda özünde sermayenin tabana yayılmasını hedefleyen halka arz kavramı yerini bulmuş oldu.

İnfo Yatırım olarak, başta halka arza yoğun katılım gösteren tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılar olmak üzere, halka arzın başarıyla gerçekleşmesi için emir iletimine aracılık eden tüm yatırım kuruluşlarına, bu süreçte bizlere her türlü desteği veren Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’a teşekkür ederiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN