QUA Granite Fiyat Tespit Raporu / Dinamik Menkul – (5.04.2021)

Raporun Amacı

Bu rapor Sermaye Piyasası Kurulu Tebliği VII-128.1 Pay Tebliği’nin 29. maddesine istinaden, Dinamik Menkul Değerler A.Ş. tarafından, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin (“İnfo Yatırım”) Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. (“Qua Granite” ve/veya Şirket) için hazırladığı Halka Arz Fiyat Tespit Raporu’nu değerlendirmek amacıyla hazırlanmış olup, yatırımcıların pay alım satımına ilişkin herhangi bir öneri ya da teklif içermemektedir. Yatırım kararlarının ilgili izahnamenin incelenmesi sonucu verilmesi gerekmektedir. Rapor içerisinde bulunabilecek hata ve noksanlıklardan dolayı Dinamik Menkul Değerler A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Şirket Hakkında Özet Bilgi

– Şirket, Temmuz 2015 yılında kurulmuş olup, üretim faaliyetlerine Temmuz 2016’da Aydın ili Söke ilçesi Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan, 232.965 metrekare arazi içerisinde 70.000 metrekare kapalı alana sahip fabrika binasında başlamış, fabrika alanı yapılan ilaveler ile 79.630 metrekareye yükseltilmiştir.

– Şirket’in faaliyet konusu, yurt içi ve yurt dışında yer ve duvar seramiği, yer ve duvar karosu, vitrifiye ürünleri ve teknik granit üretmektir. Şirket, seramik, vitrifiye, teknik granit ve sırlı teknik granit üretmek üzere yatırımlarına başlamış olup, birinci üretim hattının optimum doluluğa ulaşması, ölçek ekonomisinden faydalanılması ve ihracata yoğunlaşma adına ikinci üretim hattını da Haziran 2017’de 5,5 milyon metrekare kapasite ile faaliyete geçmiştir. Bu yatırımla birlikte, Şirket’in toplam üretim kapasitesi 11 milyon metrekareye ulaşmıştır. Şirket, bu yatırımıyla Türkiye’de sadece teknik üretim yapan en büyük tesisin sahibi olmuştur.

– Şirket’in sektördeki diğer şirketlerden en büyük farkı sadece teknik granit üretimine odaklanması ve bu bağlamda tüm üretim kapasitesi ve teknolojik alt yapısını buna uygun olarak tasarlamıştır.

– Dünyada bu sektörde el değmeden üretimin tüm aşamalarını tamamlayan ve hammaddeden bitmiş mamule 80 dakika kadar kısa sürede hızlı üretim yapabilen çok az sayıda firma bulunmaktadır.

– Şirketin 25.12.2020 tarih ve 518403 belge numaralı yeni üretim hatları yatırımı kapsamında 584 mn TL tutarında yatırım teşvik belgesi bulunmakta olup, söz konusu teşvik belgesi kapsamında yatırım indirimi oranı %60, yatırım katkı oranı %40’tır. 31.12.2020 tarihine kadar yatırım teşviki kapsamında 7.088.134 TL harcama yapılmış 2.835.254 TL yatırıma katkı tutarından yararlanılmıştır.

– Şirket, Trip Mimarlık Zemin ve Banyo Ürünleri Ticaret A.Ş’nin (Trio Mimarlık) %75’ine sahip olması nedeniyle söz konusu firmayı kendi mali tablolarına konsolide etmektedir. Ana faaliyet alanı Şirket ile benzer olan Trio Mimarlık halihazırda aktif olmaması nedeniyle tasfiye sürecine girmiş ve tasfiye işlemlerinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

– Şirket’in ana ortağı Ali Ercan, Qua’dan önce seramik sektöründe önde gelen markalarından olan Bien Seramik’te uzun yıllar çalışmıştır. Kapasite artırımı yatırımına başlayan Şirket halka arz sürecine girmiş ve halka arz öncesi kurumsal yatırımcı olarak Hedef GSYO ve Hedef GSYF Şirket’e yatırım yapmıştır. Mevcut durumda Ali Ercan, %95,24 paya sahip iken, Hedef GSYO %1,71 ve Hedef Portföy Değer GSYF %3,05 oranında Şirket’e ortaktır.

– 2021 yılında 493,4 mn TL kapasite artırıcı yatırımı gerçekleştirmeyi planlayan Şirket’in 2020 yılında kapasite kullanım oranı % 96,6 seviyesindeydi. Yüksek talebi karşılamak için ilişkili taraf şirketi Bien Seramik’e ürün ürettirilerek ticari mal satış geliri elde edilmiştir. Şirket’in 2020 yılında önemli oranda ticari mal satış geliri bulunurken, söz konusu gelirin büyük bir kısmı Avrupa’ya satılmıştır. Hem ticari mal satışının portföy ağırlığını azaltıp kar marjını artırmak hem de Bien Seramik ile olan ilişkiyi azaltmak için 2021 yılında yaklaşık 493,4 mn TL kapasite yatırımı yapılacak olup ve Eylül 2021 itibariyle toplamda 15 milyon metrekare kapasiteli 2 hat devreye alınacaktır. 3. hattın devreye alınacağı 2022 Ocak’ta toplam kapasite 11 milyon metrekareden 33,5 milyon metrekareye çıkarılmış olacaktır. Yeni yatırımla kapasitenin 3 katına çıkması beklenmektedir. Ayrıca Şirket’in yüksek yatırım planlaması nedeniyle 2027 yılına kadar devam edecek vergi avantajı bulunmaktadır.

Halka Arz Hakkında Bilgi

– Şirket, 105.000.000 TL nominal değerli sermayesini 120.000.000 TL’ye çıkartmakta ve ortakların sahip olduğu 9.000.000 TL nominal değerli hisseler ile birlikte oluşan toplam 24.000.000 TL nominal değerli hisse halka arz edilmektedir.

– Halka arzın sabit fiyatla talep toplama şeklinde yapılması planlanmaktadır. Borsada satış yöntemi kullanıldığından tahsisat yoktur. Ek satış uygulanmayacaktır.

– Halka arz teşviği kapsamında, Şirket’in yönetim kontrolüne sahip olan Ali Ercan adına Şirket’in paylarının Borsada işlem görmeye başladığı ilk günden itibaren beş gün boyunca, her gün açılış seasında halka arz fiyatından Info Yatırım aracılığı ile 1.800.000 adet günlük geçerli alım emri girilecektir. Günlük Alım Emri taahhüdü kapsamında ortak satışından elde edilen kaynak kullanılacaktır.

– Şirketin paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca herhangi bir bedelli sermaye artırımı yapılmamasına ve dolaşımdaki pay miktarının bu süretle artırılmamasını, pay miktarının artması neticesini doğuracak herhangi başka bir karar alınmamasına, ve buna yol açacak herhangi bir başka bir açıklamada yapılmaması taahhütlerinde bulunulmuştur.

– Şirket’in hakim ortağı Ali Ercan; halka arz edilen paylar hariç olmak üzere sahip olduğu payları, şirket paylarının Borsa’da işlem görmeye başlamasından itibaren 6 ay süresince halka arz fiyatının altında satmayacağını ve aynı zamanda geri alım emri taahhüdü kapsamında pay alınması halinde, alınan payların 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında satışa sunulmayacağını da taahhüt etti.

– Şirket sermaye artırımı yoluyla ihraç edeceği 15.000.000 TL nominal değerli payların satışından elde edeceği 246.900.000 TL’lik gelirden 8.250.000 TL’lik halka arz maliyetleri sonucunda elde edeceği net 238.650.000 TL tutarındaki kaynağın % 62,29’una karşılık gelen 148.650.000 TL’lik şirketin üretim kapasitesinin artırılması kapsamında yapılan yatırımları finanse etmek, %20,95’ine karşılık gelen 50.000.000 TL’sinin işletme sermayesi ihtiyacında, %16,76’sına karşılık gelen 40.000.000 TL’sinin şirketin finansal borç faiz ve anapara ödemelerinde kullanılmasına karar verilmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: Dinamik Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN