Bloomberg HT Piyasa Yorumu – 05.08.2011

Piyasalarda erime günü

Dünya ekonomilerinin yeniden durgunluğa girebileceği beklentisi başta hisse senetleri olmak üzere, varlık fiyatlarını eritti.

GÜVENLİ LİMAN TALEBİ TAVAN YAPTI

Global yavaşlama senaryosu dünya varlıklarına sert şekilde fiyatlandı. Büyük bir durgunluktan çıkmış olan küresel ekonominin yeniden resesyona girebileceği korkusu piyasa oyuncularını satışa yöneltti. ABD’de S&P 500 Endeksi % 4.78 düşüşle 1.200 puandan kapandı ve yılın başındna bu yana biriktirmiş olduğu kazançlarını tamamen geri vererek % 4.58 eksiye geçmiş oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi + 4.31 düşüşle 11.383 pundan seansı tamamladı.

Dolar Endeksi 75.1’den işlem görürken güvenli liman talebi ABD 10 yıllık tahvilinin bileşik faizini % 2.39’a indirdi. ABD’de dün 10 günlük Hazine ihalesinde yatırımcılar, Hazine’nin anapara geri ödemesi şartı ile %0’dan Hazine’ye borç vermiş oldular. ABD’de bugün açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam (Beklenti 85 bin kişi) ve İşsizlik Oranı (Beklenti % 9.2) verileri izlenecek. S&P 500 Endeksi üstüne işlem gören vadeli kontratlar %0.16 düşüşle güne devam ediyor.

Amerika’da diğer borsalarda da sert satışlar yaşandı. Brezilya Bovespa Endeksi günü % 5.72 kayıpla tamamlarken Arjantin borsası Merval % 6.01 geriledi, Meksika’da Endeks % 3.37 gevşedi.

 ASYA’DA SATIŞ ROTASI TAKİP EDİLİYOR

ABD’deki ve dün itibariyle Avrupa’daki kayıpları takip eden Asya borsaları günü sert düşüşlerle bitirmek üzere. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 3.2 gerilerken, Japonya Nikkei 225 Endeksi %3.69 gerileyerek 9.303 puana indi.

Merkez Bankası’nın yeni genişleme önlemleri aldığı ve kura doğrudan müdahale ettiği Japonya’da Dólar / Yen 78.6 seviyesinde. Çin’de global ekonominin önemli bir parçası olarak satışlara katılırken Şanghay Bileşik Endeksi %2.01 düşüşle 2.629 puanda. Tayvan, Singapur, Hong Kong gibi ülke borsaları ise % 5’e yakın satışlarla güne devam ediyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi, Dólar’a karşı % 0.18 primli işlem görürken Kore Wonu, Tayvan Doları, Malezya Ringgiti gibi para birimlerinin ise Dólar’a karşı % 1’in altında ekside oldukları görülüyor.

EMTİA FİYATLARI GERİLİYOR, ALTIN REKORDAN DÖNDÜ

Ekonomik yavaşlama sonucunda ham maddeye olan talebin azalacağı beklentisi ile emtia fiyatları gerilerken 24 ham maddeden oluşan SPGSCI Emtia Endeksi dünü % 3.97 düşerek tamamladı ve böylece sene başından bu yana getirisini sıfıra yaklaştırmış oldu. ABD tipi ham petrolün varil başına fiyatı 85.66 Dólar’a gerilerken Brent petrol 107.38 Dólar’da. ABD’de devam eden sıcak hava nedeniyle Goldman Sachs’ın alım önerdiği mısır dahil, hemen hemen tüm tarım ürünleri de satılıyor. Mısır ve buğdayda satışlar % 1’i geçmiş durumda. Bakır, çinko, nikel gibi baz metallerde de satışlar görülüyor.

Değerli madenlerde gelen satışların genellikle karlı pozisyonları bozma güdüsü ile geldiği görülüyor. 1.680 Dolar’ı geçerek rekor kıran spot altının Sabah itibariyle 1.659 Dolar / Ons’tan işlem gördüğü not ediliyor.

MERKEZ SONRASI İÇ PİYASA

Global ekonomideki dengesizliklerin ekonomiyi yavaşlatma riskine karşı gösterge niteliğindeki haftalık repo faizini indiren TCMB, faizi % 5.75 ile rekor düşük düzeye indirdi. Gecelik faiz koridorunu da daraltan bank borçlanma faizini % 5’e yükseltmişti. Böylece gecelik faiz piyasasında oynaklığın azaltılması ve gecelik dövizin çekilmesi amaçlanıyor. Kararların ardından dış alemdeki satışlarla da tetiklenen TL’nin kayıpları devam ediyor. Asya seansında 1.7439’a yükselen Dólar / TL’ye 2.4617’den alıcı bulan Euro / TL eşlik ediyor. Sepet Kur ise 2.1028’de. Merkezden hem durgunluk hem de likiditenin sürekli sağlanacağı vurgusunu alan yatırımcıların alımlarıyla bono faizlerinde sert gerileme yaşandı.

Gösterge tahvilin bileşik faizi %8.47’den günü tamamladı. İMKB 100’de ise durgunluk uyarısı etkili oldu. Tüketimin gerileyeceği beklentisi ile satılan hisse
senetleri günü % 3.24 gerileme ile 59.325 puandan tamamladılar. Global hisse senedi piyasalarından 4.4 trilyon Dolar silindiği kaydedilirken İMKB de bundan payını almış durumda.

Bugün takip edilecek veri akışı şöyle :

İNGİLTERE ÜRETİCİ FİYATLARI 11:30

ALMANYA SANAYİ ÜRETİMİ 13:00

ABD İŞSİZLİK ORANI 15:30

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM 15:30

ABD’DE PROCTER & GAMBLE KARI AÇIKLANACAK

AVRUPA’DA PRUDENTIAL, ALLIANZ, RBS KARLARI DUYURULACAK

İMKB 100’DE AKBANK VE AL BARAKA BİLANÇOLARI BEKLENİYOR .

Twitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan ŞEN (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/938359-piyasalarda-erime-gunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir