Piyasa Yorumu / Gedik Private – (21.08.2015)

Gündeme dair

Küresel risk iştahındaki azalma ve içerde belirsiz siyasi ve ekonomi gündemi bugünlerde alım satım işlemleri ve tahminler güçleştiriyor. Ancak, BIST-100 duna rağmen dün 74.000 seviyesinin altından tepki göstererek bu seviyenin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Doların Dünya’da değer kaybı bu sabahta sürmesine karşın bizde sepet yükselmeye devam ediyor. Global piyasalara bağlı olarak güne düşerek başlayabiliriz ancak ilk direnç seviyesi olan 75.000 seviyesine doğru yükseliş denemeleri mümkün gözüküyor.

TCMB kendini açıkladı

MB dün, açıkladığı PPK kararının ertesinde Banka baş ekonomistlerine bir sunum yaparak anlaşılmayan noktalara açıklık getirdi. Bu toplantılar düzenli olarak PPK kararından sonra yapılmakta. Dün yapılan toplantıda banka ekonomistlerine ne mesajlar verdiğini özetlersek;

-MB, kısa vadede piyasada son dönemde çekirdek enflasyonun yükseliş sergilemesi ve piyasadaki artan sebebiyle daha sıkı bir likidite politikası uygulayarak, fonlama maliyetlerini yukarı çekecek.

-Fed faiz artışı gerçekleştirmesi halinde MB politika faizini yükseltecek.

-Sonrasında, Dünya piyasalarının istikrara kavuşmasına paralel olarak sadeleşme adımlarını kademeli olarak hayata geçirecek. Sadeleşme tek politika faizine geçilene kadar devam edecek.
-2015 ikinci çeyrekte ılımlı bir büyüme gerçekleşmesi beklenirken yatırımların zayıf seyretmesi sebebiyle iç tüketim büyümede belirleyici olacak. Büyüme bir süre daha düşük kalmaya devam edecek.

-Sanayi üretiminde Haziran ayında gerçekleşen % 5,5’lik güçlü görülen artış, esasen sanayide üretim artışının başladığını bize göstermiyor. Bu sebeple ilerleyen aylarda üretim ılımlı bir artış görülecek.

-Gerileyen ihracat sebebiyle, büyümeden tekrardan iç tüketimin ağırlık kazandığı gözleniyor. Bu enerji dışı cari açığın artmasına sebebiyet veriyor.

– Kurun mevcut seviyelerde kalıcı olması durumunda, döviz kurunun enflasyona geçirgenliği 2015 sonunda %7,2 seviyesine gerileyebilir. Önceki dönemde döviz kurunun enflasyona geçirgenliği 15-20 seviyesinde bulunurken zayıf ekonomik aktivite sebebiyle yüzde 10 seviyelerine gerilemişti. Bu durumda zayıf ekonomik aktivitenin devam etmesi bekleniyor.

– MB, son faiz kararında da ifade edildiği gibi daha sıkı bir likidite politikası uygulanacak.

– Sadeleştirme ile birlikte zamanla faiz koridoru daraltılarak faiz belirsizliği azaltılmaya çalışılacak ve ortalama fonlama maliyeti üst bant arasında kalacak tek bir politika faizine geçilecek.

Borsa ve Vadeli İşlemler

Sabah herkes gibi bizlerde bir şok dalgasıyla uyandık. 2.92 seviyesinde bıraktığımız Dolar/TL, sabaha karşı 15 dakikada 3.00 seviyesini görmüştü. Herkesin telaffuz ettiği rakamı ne yapıp edip gösterdiler. Aynı zamanda bizimde uzun zamandır endekste beklediğimiz 74.000 seviyesi dün 73.700 minimum görülerek yakalandı ve gördüğü minimum seviyeden 1200 puan tepki yapmayı başardı. Oldukça volatil olan Dolar/TL gün içinde de endeksin dalgalanmasına sebebiyet veriyor.

Bizim beklentimiz bu hareketliliğin sonucunda piyasanın hatırı sayılır bir tepki göstermeyi başarabilmesi. Şuan için hedefimiz 80.000.

Trading Idea:

GARAN-ISCTR-AKBNK gibi senetler de, tüm geriye çekilmeler, endeks 73.500 ün altında bir kapanış yapmadığı müddetçe alış fırsatı olacaktır.

FX ve Türev Piyasalar

EURUSD: 1,1055 seviyesinden açtığımız pozisyonda (+240 bps), hedefe ulaştık. Bu seviyeler aşıldığında ilk direnç 1,1370 seviyelerinde. Yeni alım için 1,1230 seviyesi uygun.

GBPUSD:1,5560 seviyesinde açtığımız long pozisyonda (+140pbs) SL seviyesini 1,56 seviyesine yükseltiyoruz. Hedef seviyemizi 1,5800 olarak devam ederken 50 bps trailing stop uygulayarak 1,59 seviyesi yeni hedef olarak seçilebilir.

USDCHF:0,9775 seviyesinde açtığımız short pozisyonda (+200 pbs) stop loss seviyesini 0,9650 seviyesine indiriyoruz. TP seviyesini 0,95 olarak korumaya devam ediyoruz.

USDJPY:124,80 seviyesinde açtığımız poz da parite 123,00 (+ 180 pbs) seviyelerinde bulunuyor. Stop loss seviyesini 124,40 seviyesine indiriyoruz. 123,70 seviyesine olan düzeltmelerde short pozisyon ilavesi düşünülebilir.

AUDUSD: Maalesef satış düşüncemiz olmasına rağmen 0,73 seviyesin kadar satış fırsatı vermeden geri çekilme sergiledi. Satış seviyesini 0,7450 seviyesine yeniden indiriyoruz. SL 0,7550.

Options Trading Idea :

– Dolar/TL dün 2,88 seviyesi görüldükten sonra bu sabah yeniden 2,93 seviyesinde. 2,8840 seviyesinin aşağı geçilmesi ile geri çekilme bir miktar hızlanabilir. Gün içi 2,95 seviyelerinde kv short poz düşünülebilir.

– Opsiyon stratejisi olarak hali hazırda ölçülü risk alınarak bear put spread stratejisi uygulanabilir.

Gedik Private Günlük Strateji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir