Petrol Fiyatları: Dalgalanma – Sıkışma

Brent Petrol  (BTCOUSD) : dalgalar arasına sıkışan enerji

Brent petrol üzerine aralık 2021 ortası yazımızda dalgaya işaret etmiştik: uzun vadeli ortalamalar halen düşüktü ve bunu kıyaslamalı analizle ortaya çıkarmıştık. O dönem 75 $ altında olan fiyat, mart ayında 135 $ üstünü gördü. Böyle olunca da uzun vadeli ortalamalar yukarı yönlü tetiklenmeye başladı. Elbette habere dayalı taktik gelişmeler oldu ama stratejik açıdan “ucuz algısı” 2021 içinde netleşmişti. Zaten daha önceki yazıları da aynı “ucuz algısı” üzerine oturtmuştuk, model gereği. Son 5 yıl penceresi veya son 1 yıl hareketleri süreklilik içeren tablonun parçalarıdır. Bağımsız düşünülecek gelişmeler olmadığı gibi, haber akışları da benzer süreklilik arz etmektedir. Bu akışın da modellenmesi sektörün üst seviyelere çıkmasını sağlayacaktır.

Basit habersel denklem kurulabilir: şubat ayında petrol ve altında denge arayışı ekonomi haberlerinin manşetlerinde ağırlık almıştı. Askeri müdahale, şok gelişmeler, süren ticaret vb. ana ifadeler üzerinden basit filtreleme yaparak hareket halindeki parametreleri belirlemek mümkündür. Belirlenmiş olan bu parametreleri zaman boyutunda geriye doğru iz sürecek şekilde dizersek anlamış şekillenmeler (formasyonlar) görüyor olacağız. Boyutu zamana değil de mekana uyarladığımızda ise haritalardaki yoğunlaşmalar farklı anlamlar verecektir. Sonuçta mekanlar arası ilişki şekli de farklı mesajları barındırmaktadır.

Daha “hafif” haberler üzerinden gidersek: öğrenci krediler, bilanço sonuçları vb. kümeleme de farklı sonuçlara götürebilecektir. Hatta Elon Musk hamlelerini de bu dönemde görüyor olmak anlamlı gelebilir.

Son 5 yılın okuması: gevşedikçe güçlenen piyasa

Aralık 2021 yazımıza baz olan gelişmeler veya 2021 tablosu incelendiğinde çok belirgin 2 hareket oluşmuştu: 130 günlük hareketin altına sarkan fiyat hareketleri görmüştük. Hatta bu sarkmalar sonucu 260 günlük ortalamaya da ciddi yakınlaşma görülmüştü. Hatta aralık hamlesinde bu yakınlaşma ısrarla tekrarlandı. Diğer hareket de ağustos 2021 içinde olmuştu.

Ne olmuşsa olmuş değil veya “ne olmuş yani? değil ama görülen şu idi: 2021 2. yarısında görülen baskı yığılması tedirgin edici olmalı mıydı? Fırsat habercisi miydi? Halbuki 2021 ilk yarısında bu önemli ortalama setinden pozitif ayrışmalar sanki güçlü boğa algısı üretiyordu ama model gereği bu süreklilik arz etmiyordu.

–>  sebebi ne olursa olsun 2022 içinde 40 gün – 50 gün ortalamalarında baskı belirginleşmeye başladı. Kaldıraç etkisi kuvvetli ise buradan tekrar yükseliş beklenebilir. Bunun için de yılın ilk 25 – 30 günü hareketlerine bakıp, algoritma bazlı sinyal dağılımıyla çarpmak model gereğidir.

Bu durumda hareketin ivme kaybı sonrası devamı anlamına gelmektedir.