Petrol Fiyatları – (3.04.2024)

Petrol OPEC+ toplantısı öncesi yükseliyor

Petrol fiyatları, mevcut arz kesintilerini onaylamasının beklendiği OPEC+ toplantısı öncesinde, ABD ham petrol stoklarında düşüşe işaret eden bir sektör raporunun ardından yükselişe geçti.

Brent ham petrol, Salı günü Ekim ayından bu yana en yüksek seviyede kapattıktan sonra varil başına 89 dolar civarında seyrediyor. ABD ham petrolü 85 dolar civarında

Rakamlara aşina olan kaynaklara göre Amerikan Petrol Enstitüsü, ülke çapındaki stokların geçen hafta 2 milyon varilden fazla düştüğünü bildirdi. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde resmi veriler açıklanmadan önce yapılan tahminler, benzin ve damıtılmış ürün stoklarında da düşüşler olduğunu gösterdi.

OPEC ve müttefikleri çarşamba günü çevrimiçi bir toplantıda ham petrol piyasalarını ve tedarik politikasını gözden geçirecek ve üye ülkelerden yetkililer genel stratejilerinin değişmeden kalacağını öngörüyor.

Ukrayna’nın Rus enerji altyapısına yönelik saldırıları ve Orta Doğu’daki gerilimlerin fiyatları desteklemesiyle ham petrol bu yıl yükseldi. OPEC’in kısıtlamaları, bazı üyelerin üzerinde anlaşmaya varılan kesintilerin tamamını yerine getirme konusunda duraksamasına ve Rusya’nın ihracatının artmasına rağmen piyasayı sıkılaştırıyor.

Commonwealth Bank of Australia analistlerinden Vivek Dhar, “OPEC+ halihazırda gönüllü üretim kesintilerini yıl ortasına kadar uzatırken, bugün ilerleyen saatlerde yapılacak sanal OPEC+ toplantısı muhtemelen grubun mevcut politikasını yeniden teyit edecek. Çin’in petrol talebindeki büyümenin hayal kırıklığı yaratacağı yönündeki görüşümüz göz önüne alındığında, Brent petrol vadeli işlemleri önümüzdeki aylarda varil başına 75 ila 80 dolara yakın seyredecek” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!