Petrol Fiyatları – (28.02.2024)

Petrolde OPEC fiyatlaması

Petrol fiyatları, ABD stoklarındaki artışa ilişkin işaretlerin OPEC+’nın arz kesintilerini uzatacağı beklentileriyle dengelenmesi sonucunda iki günlük yükselişin ardından düştü.

Küresel gösterge Brent ham petrolü, fiziksel piyasalardaki güçlenmenin etkisiyle haftanın ilk iki seansında yüzde 2,5 oranında yükseldikten sonra varil başına 83 dolara düştü. ABD ham petrolü 79 doların altındaydı. Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, Cushing, Oklahoma depolama merkezi de dahil olmak üzere ülke çapındaki ham petrol stoklarının 8 milyon varilden fazla arttığını bildirdi.

ABD stoklarına ilişkin resmi veriler Çarşamba günü ilerleyen saatlerde gelecek. Eğer bunlar bir genişlemeyi doğrularsa, bu en büyük petrol tüketicisinin beşinci haftasında da kazanç elde etmesi anlamına gelecektir.

Fiyatlar nispeten dar bir bantta kalsa da, ham petrol hâlâ ikinci aylık yükselişine doğru ilerliyor. Bu ilerleme, OPEC ve müttefiklerinin arz kesintileriyle desteklendi ve grubun, piyasayı desteklemek için kesintileri ikinci çeyreğe kadar uzatmayı kabul etmesi bekleniyor. Fiyatlar Orta Doğu’daki gerginliklerden de destek gördü.

Vitol Grubu şefi Russell Hardy, Londra’daki Uluslararası Enerji Haftası’nda yaptığı açıklamada, ham petrol piyasalarının varil başına 80 dolar civarında oldukça istikrarlı göründüğünü söyledi. Yaptırım rejimlerinin sisteme dahil edilmesi nedeniyle petrol piyasalarının birkaç yıl öncesine göre çok daha az kırılgan olduğunu söyledi.​

Kaynak: Bloomberg HT