Petrol Fiyatları – (25.04.2014)

Batı Teksas petrolü (WTI), ABD hisse senetlerinin düşmesi ve ham petrol stoklarındaki artışın etkisi ile, iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi ve Brent petrolü ile arasındaki fiyat farkı genişledi.

Fiyatlar, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin hayalkırıklığı yaratan şirket karlarında dolayı düşmesi ile birlikte, yüzde 1.4 kadar değer kaybetti. WTI, petrol stoklarının son 14 haftanın 13’ünde artarak hükümetin haftalık verileri açıklamaya başladığı 1982’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasının da etkisi ile son üç haftanın ilk haftalık kaybına yönlendi.

Houston’Da IAF Advisors emtia araştırma direktörü Kyle Cooper, “Petrol için, yukarı yönlü fiziki ya da temel bir faktör görmüyorum,” dedi ve “Hisse senetleri düşüyor. Petrol piyasası kısa vadeli para akışından yön buluyor. Muhtemelen 100 doları test edeceğiz” şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli WTI 1.05 dolar ya da yüzde 1 düşerek, Nymex piyasasında, New York saati ile 10:31’de varil başına 100.89 dolara geriledi. Kontrat bu hafta yüzde 3.4 düştü. Tüm vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 12 üzerindeydi.

Haziran vadeli Brent petrolü 50 ent ya da yüzde 0.5 kayıpla, Londra merkezli ICE Fuures Europe piyasasında, varil başına 109.83 dolara indi. ABD gösterge petrolü WTI ile Avrupa göstergesi Brent petrolü arasındaki fiyat farkı dünkü seviyesi olan 8.39 dolardan 8.94 dolara genişledi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir