Petrol Fiyatları – (22.11.2023)

Brent petrolün fiyatı yüzde 4’ten fazla geriledi

Brent petrolün varil fiyatı, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin düştüğü endişeleri ve Orta Doğu’dan gelen olumlu haber akışı sonrası yüzde 4’ten fazla geriledi.

Dün günü 82,45 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 16.37 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,29 düşüşle 78,91 dolara geriledi.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 74,56 dolardan alıcı buldu.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin düştüğüne ilişkin veriler, fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkede ham petrol stoklarının 9 milyon 47 bin varil arttığını açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 1 milyon 467 bin varil artacağı yönündeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi stok verileri bugün açıklanacak. Söz konusu stok artışına ilişkin veriler doğrulanırsa, fiyatların düşüş eğilimine devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar, banka yetkililerinin para politikasının seyrinde ihtiyatlı bir yaklaşım benimsenmesi konusunda hemfikir olduğunu, gelen verilerin enflasyonun düşürülmesindeki ilerlemenin yetersiz olduğunu göstermesi durumunda para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğini ortaya koydu.

Tutanaklarda, tüm yetkililerin, enflasyon sürdürülebilir şekilde belirlenen hedefe gerileyene kadar para politikasının kısıtlayıcı kalmasının uygun olacağı kanaatini taşıdığı belirtildi.

Söz konusu haber akışıyla doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması da petrol fiyatlarındaki düşüşü destekledi. ABD dolar endeksi dünkü kapanışa göre yüzde 0,26 artışla

Orta Doğu’dan gelen olumlu haberler düşüşü hızlandırdı

Hamas ve İsrail’in esir takası ve dört günlük insani ara konusunda anlaştığına ilişkin haberler de arz yönlü endişeleri hafifleterek, fiyatların düşüşünde etkili oldu.

İsrail ile Hamas, çatışmalara insani ara verecek uzlaşmanın 23 Kasım’da uygulamaya girmesini kabul etti. Buna göre, çatışmalara 4 günlük insani ara verilecek.

Ancak OPEC+ grubunun 30 Kasım’da yapılması planlanan toplantısında, fiyatları istenilen seviyeye getirebilmek amacıyla daha fazla kesintiye gidebileceği endişeleri, petrol fiyatlarında daha fazla düşüşün önüne geçti.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın başı çektiği üretici ülkeler, zaman zaman petrol fiyatlarını istenilen seviyede tutma ve böylece gelirlerini koruma amacıyla arz kesintisi yapabiliyor.

Kaynak: AA

Petrolde OPEC+ öncesi yatay seyir

Petrol, ABD stoklarının OPEC+ toplantısı öncesi ön plana çıkmasıyla sakinleşiyor. Petrol, OPEC+’ın hafta sonu yapılacak arz konulu toplantısı öncesinde ABD’de yeni bir stok artışı sinyali gelmesiyle sakinleşti.

Küresel gösterge Brent, Salı günü ılımlı bir yükselişle kapattıktan sonra varil başına 82 doların üzerinde tutunurken, ABD ham petrolü 78 dolar civarındaydı. Oilprice.com’un haberine göre Amerikan Petrol Enstitüsü, ülke çapında stokların geçen hafta 9,05 milyon varil arttığını, Cushing’deki seviyelerin de yükseldiğini bildirdi. Ayrı olarak AlphaBBL, önemli Oklahoma merkezinde bir genişlemeyi işaretledi.

Ham petrol, son haftalarda OPEC dışı arzların genişlediğine dair belirtilerle sarsıldı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin üretim kesintilerini uzatacağı veya muhtemelen derinleştireceği spekülasyonlarına yol açtı. Citigroup daha fazla düşüş ihtimalini beşte bir olarak belirlerken, Goldman Sachs için bu ihtimal üçte bir civarındaydı.

Mizuho Bank Asya ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, toplantıda “OPEC+ muhtemelen sıkılaştırma yönünde bir eğilim sinyali verecek. ABD üretiminin dördüncü çeyrekte artması ve Venezüella yaptırımlarının hafifletilmesiyle artan arz, dengelenmeyecek” dedi.

Aralarında Daan Struyven’in de bulunduğu Goldman Sachs analistleri, 21 Kasım tarihli notlarında, OPEC+’nın ek toplu kesintisinin fiyatları birkaç dolar artıracağını belirtirken, böyle bir sonucun kendilerinin temel senaryosu olmadığı konusunda uyardı.

Kaynak: Bloomberg HT