Petrol Fiyatları – (22.07.2013)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) yükselişini 4. güne taşırken, hedge fonlar stokların düşmesi üzerine ABD gösterge ham petrolünün fiyatının yükseleceği tahminini yapıyor.

Petrol vadelileri New York işlemlerinde yüzde 0.6 kadar değer kazandı ve 4 kazanç haftasının ardından yükselişine devam etti. WTI petrolün fiyatı Brent petrolü 19 Temmuz güniçi işlemlerinde kısa bir süreliğine 3 sent geçmişti. Resmi rakamlara göre ABD’de ham petrol stokları 12 Temmuz’da biten hafta itibariyle 27.1 milyon düştü.

Londra’da bulunan Jefferies Bache Ltd. kıdemli brokerı Christopher Bellew, “Uzun dönemde WTI, Brent petrolü ile çok yakın ya da yukarısında fiyatlardan işlem görecek. Sonunda ABD’deki boru hattı altyapısına yapılan yatırımlar karşılığını veriyor ve Orta Batı’daki bozulan fiyatlar kendi kendine düzeliyor” yorumunu yaptı.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı 62 sent kadar yükselerek 108.67 doları görmesinin ardından New York Mercantile Exchange’de Londra saatiyle 10:43’te 108.53 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 100 günlük ortalamanın yüzde 28 altında gerçekleşti. Kontrat 19 Temmuz’da 108.05 dolardan kapanarak Mart 2012’den bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Daha aktif işlem gören Eylül vadeli kontrat ise 61 sent yükselişle 108.48 doları gördü.

Eylül vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 59 sent kadar artarak Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 108.66 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fiyat farkı ise sadece 1 sent olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir