Petrol Fiyatları – (20.11.2023)

Petrolde tüm dikkatler OPEC+ toplantısında

Petrol fiyatları, yatırımcıların 2024’te piyasa dengelerini şekillendirecek arz politikasına ilişkin OPEC+ toplantısını sabırsızlıkla beklemesi ve zayıf ABD dolarının emtiaları daha çekici hale getirmesiyle iki günlük düşüşün ardından yükseldi.

Brent, Cuma günü yüzde 4’ten fazla yükseldikten sonra varil başına 81 doların üzerine çıktı. ABD ham petrolü de değişken bir seyir yaşadıktan sonra 76 doların üzerinde işlem gördü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, küresel ham piyasayı gözden geçirmek ve yeni yıla girerken öncelikleri belirlemek üzere hafta sonu bir araya gelmesi planlanıyor. Dört haftalık kayıpların ardından fiyatların yılbaşından bu yana gerilemesi nedeniyle arz kısıtlamalarının uzatılacağı yönünde spekülasyonlar var.

ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Suudi Arabistan ve Rusya’nın ek gönüllü kesintilerini 2024 başlarına devretmesini beklemeye devam ediyoruz. Ancak daha az net olan şey, daha geniş OPEC+ grubunun daha fazla kesinti yapıp yapmayacağı” dedi.

İsrail-Hamas savaşının yarattığı savaş riski priminin büyük ölçüde azalması ve OPEC+ üyesi olmayan ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere güçlü arzlara ilişkin endişelerin artması nedeniyle ham petrol geçtiğimiz ay olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kaldı.

Ham petrol, zayıf ABD dolarından ilave bir rüzgar aldı. Bloomberg’in dolar göstergesi yüzde 0,2 düşerek Ağustos sonundan bu yana en düşük kapanışına doğru ilerledi. Bu, çoğu denizaşırı alıcı için emtiaları daha çekici hale getiriyor.

Bu arada Orta Doğu’da, Japonlardan kiralanan bir geminin İran destekli Husi isyancılar tarafından Kızıldeniz’de ele geçirilmesinin ardından nakliye riskleri ön plandaydı. Tokyo merkezli Nippon Yusen, bir araç taşıyıcısı olan Galaxy Leader’ın Pazar günü su yolunun güney kesiminde kaçırıldığını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT