Petrol Fiyatları – (17.11.2023)

ABD ham petrolü ayı piyasasına girdi

Petrol fiyatları, sağlıklı arz işaretleri ve artan stokların, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın düşüşleri kontrol altında tutma çabalarını dengelemesiyle ayı piyasasına girdikten sonra dördüncü haftalık kaybına yöneldi.

Petrol, sağlıklı arz işaretleri ve artan stokların, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın düşüşleri kontrol altında tutma çabalarını dengelemesiyle ayı piyasasına girdi ve aralıksız dördüncü haftalık kaybına yaşamaya hazırlanıyor.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül ayındaki tepe seviyesinden yüzde 20 düşüşle 73 dolara yakın bir seviyeden işlem gördü. Brent petrol Perşembe günü yüzde 5 düşüş kaydetti. Bu düşüşler, ABD’de açıklanan ham petrol stokları verisinin aralıksız 4. haftalık yükselişine işaret etmesinin ardından gerçekleşti.

Ham petrolün Mayıs ayından bu yana en uzun düşüş serisi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin toplu ve gönüllü arz kesintilerine rağmen gerçekleşti. Kayıplarda, İsrail-Hamas çatışmalarının şu ana kadar geniş bölgelere yayılmaması ve petrol arzını kesintiye uğratmaması da etkili oldu.

Öte yandan JPMorgan Enerji Stratejisti Christyan Malek, “Bu ayki OPEC+ toplantısının en olası sonucu olmasa da petrol piyasası daha derin arz kesintisi olasılığını hafife alıyor” değerlendirmesinde bulundu. Malek, “Daha derin üretim kesintileri gelecek yılın ilk yarısındaki potansiyel zayıflığın önüne geçmek için yapılabilir” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT