Petrol Fiyatları – (17.05.2023)

Petrol kaybın ardından sakinleşti

Petrol, Çin’deki cansız toparlanmanın Uluslararası Enerji Ajansı’ndan gelen yükseliş görünümünü ve olumlu ABD verilerini gölgede bırakmasıyla istikrar kazandı.

ABD ham petrolü Salı günü yüzde 0,4 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 71 dolar civarında işlem gördü. Bazı yatırım bankaları, zayıf Nisan verilerinin ardından bu yıl Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini düşürdü, ancak IEA, Kovid kısıtlamalarının sona ermesinin ardından Asya ülkesinin talep beklentileri konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

Ham petrol, Çin’in beklenenden yavaş toparlanması, Fed’in agresif parasal sıkılaştırma kampanyası ve ABD borç tavanına ilişkin son endişelerin görünümü baskılaması nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 12 düştü. Yine de, ABD perakende satışları Nisan ayında yükseldi ve bu, dünyanın en büyük ekonomisindeki tüketici harcamalarının ekonomik ters rüzgarlar karşısında dayandığını gösteriyor.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya Ekonomi ve Strateji Başkanı Vishnu Varathan, Çin’in zayıf üretim performansının “Kovid öncesi güce geri dönme umutlarını kronik olarak bozmasa da engelleyebilir” dedi.

Rakamlara aşina olan kişilere göre, endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 3,69 milyon varil arttığını bildirdi. Cushing, Oklahoma’daki petrol depolama merkezindeki stoklar da artarken, benzin arzı daraldı.

Kaynak: Bloomberg HT