Petrol Fiyatları – (16.11.2023)

Petrol ABD stoklarındaki artışla geriliyor

Petrol, ABD stoklarındaki artışın yakın vadeli piyasa koşullarının gevşediğine işaret etmesi ve fiyatların dördüncü haftalık düşüş riskiyle karşı karşıya kalmasıyla düştü.

ABD ham petrolü Çarşamba günü yüzde 2 kaybettikten sonra varil başına 76 dolara düşerken küresel gösterge Brent 81 doların altında işlem gördü. Enerji Bilgi İdaresi verileri, Cushing, Oklahoma’daki ana merkezdeki inşaat da dahil olmak üzere petrol stoklarının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını doğruladı.

Ham petrol ticareti son haftalarda çelişkili sinyaller nedeniyle darbe aldı; fiyatlar geçen Çarşamba günü üç ayın en düşük seviyesine geriledi ve ardından ılımlı bir toparlanma gerçekleşti. Uluslararası Enerji Ajansı Salı günü üretim büyümesinin piyasaların bu çeyrekte beklendiği kadar sıkı olmayacağı anlamına geldiğini söylerken, OPEC Pazartesi günü güçlü talep trendlerine dikkat çekti. Aynı zamanda yatırımcılar, Suudi Arabistan’ın arz kesintisini uzatmasını bekliyor.

Saxo Capital Markets piyasa stratejisti olan Charu Chanana, envanter ve makro verilere atıfta bulunarak odak noktasının daha zayıf bir görünüme dönüştüğünü söyledi. Suudi Arabistan’ın kesintisinin uzatılmasının bile spekülatörleri cezbetmede başarısız olabileceğini ekledi.

UEA verileri bir miktar belirsizlik ortaya koydu; ABD ürün stoklarındaki düşüş, benzin, dizel ve jet yakıtına yönelik talebin güçlendiğini ve bunun da ham tüketimi artıracağını gösteriyor. Ayrıca ima edilen benzin tüketimi de beş yıllık sezon ortalamasının altında kalsa da arttı.

Kaynak: Bloomberg HT