Petrol Fiyatları – (15.04.2024)

Petrolde denge arayışı

Petrol, İran’ın İsrail’e saldırısı sonrası fiyatların çatışmanın kontrol altında tutulacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle gerilemesi dikkat çekti.

Brent ham petrolü başlangıçta sadece yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarından vurarak 300’den fazla füze ve insansız hava aracı ateşledi, ancak çoğu durduruldu. Günlerdir beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayların öldürüldüğü saldırıya misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” dedi. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, OPEC+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesi nedeniyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyenlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

A/S Global Risk Management araştırma başkanı Arne Lohmann Rasmussen, “Durum akıcı ve İsrail misilleme yapmayacağına dair sinyal verirse piyasa gerilimleri hafifleyecek” dedi.

Rasmussen, “En korkulan senaryo Hürmüz Boğazı’nın kapatılmasıdır. İran’ın boğazı kapatacağını düşünmüyorum ancak riskler artıyor” diye ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT