Petrol Fiyatları – (13.03.2023)

Petrolde SVB dalgalanması

Petrol ABD tarihinin en büyük ikinci banka iflası olan SVB’nin çöküşünün piyasalarda yarattığı etki ve Aramco’nun 2023 sonunda günlük tüketimin 102 milyon varile yükseleceği öngörüsüyle haftaya dalgalı bir başlangıç yaptı.

ABD ham petrolü, 2008’den bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’in çöküşünün piyasalarda yarattığı etki sonrası haftaya dalgalı bir başlangıç yaparak varil başına 77 dolar civarında seyrediyor.

ABD’li yetkililer Pazar günü geç saatlerde bankacılık sistemine güveni güçlendirmeyi amaçlayan açıklamalarda bulunurken Goldman Sachs yaşana kriz nedeniyle Fed’in önümüzdeki hafta faiz artışı çğarısına dair açıklamasını geri çekti. Bu durum emtialar için destek görevi görürken doların gerilemesine neden oldu.

Yatırımcılar, SVB’nin iflasının petrol fiyatlarında düşüş riskine karşı önlem alınmasına yol açmasıyla aşağı yönlü satım opsiyonları için büyük primler ödemeye başladılar.

Bankacılık sektöründe yaşanan çalkantı, bu yıl ABD’de sıkılaşmacı para politikasına dair endişeler ve Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlikle sarsılan petrol piyasasında daha fazla oynaklık yaşanmasına neden oldu. Suudi Aramco’nun 2023 sonunda tüketimin günde 102 milyon varillik rekora ulaşacağını öngörmesiyle birçok kişi uzun vadeli görünüm için hala yükseliş beklentisine sahip.

Saxo Capital Markets Pte Piyasa Stratejisti Charu Chanana, “Daha fazla parasal sıkılaşma korkusunun üzerine finansal bulaşma riskleriyle birleşmesiyle talep zayıflığına ilişkin endişeler yükseldi. ABD’li düzenleyicilerin SVB’den kaynaklanan serpintiyi gidermek için aldığı önlemler piyasaya bir miktar soluklanma sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın bu hafta aylık piyasa raporları yayımlayarak yatırımcılara arz ve talep görünümüne ilişkin anlık bir görüntü sunması planlanıyor.

Kaynak: Bloomberg HT