Petrol Fiyatları – (06.03.2013)

Brent türü ham petrol, Kuzey Denizi boru hattı sisteminin kapalı kalması ve OPEC’in dördüncü büyük üreticisi olan Venezuela’da Devlet Başkanı Hugo Chavez’in hayatını kaybetmesinin ardından yükselişini ikinci güne taşıdı ve Batı Teksas petrolü ile arasındaki farkı genişletti.

Brent vadelileri Londra’da dün yüzde 1.4 yükselmesinin ardından bugün yüzde 0.6 değer kazandı. Boru hattı sistemi, Cormorant Alpha platformundan sızıntı tespit edildiği 2 Mart’tan bu yana kapalı durumda. Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Chavez’in dün Caracas’ta hayatını kaybettiğini duyurdu. American Petroleum Institute (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta yüzde 5.6 yükseldi.

Mitsui & Co.’nun Singapur işlem biriminden türev ürünler yöneticisi Akira Kamiyama, “İnsanlar halen petrol fiyatlarında yükselişe oynuyor,” dedi ve “Chavez’in ölümü, daha ziyade, ham petrol piyasasında, arz sıkıntısına riski taşıyan jeopolitik bir risk. Kuzey Denizi boru hattı sızıntısı üretimi etkileyecek. Bu nedenle, bu da yukarı yönlü bir faktör” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Brent petrolü kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 62 sent yükselerek, varil başına 112.23 dolara çıktıktan sonra, Singapur saati ile 13:47’de 111.91 dolar seviyesine geldi. İşlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamasının yüzde 70 üzerindeydi. Avrupa gösterge petrolü ile ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü arasındaki fiyat farkı 20.89 dolara çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıdı.

Nisan vadekli Batı Teksas kontratı, Nymex piyasası elektronik işlemlerinde, 20 sent yükselerek varil başına 91.02 dolara geldi. İşlem hacmi 100 günlüğk ortalamanın yüzde 20 altındaydı. Kontrat dün 70 sent ile 19 Şubat’tan bu yana en hızlı yükselişini göstererek varil başına 90.82 dolara çıkmıştı.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir