Petrol Fiyatları – (02.01.2014)

Brent petrolü fiyatları, Libya’da Al Sharara sahasındaki üç aylık protestonun sona ermesi ve üretimin tekrar başlaması ile, iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Brent, yüzde 1.4 kadar düşüşle 19 Aralık’tan bu yana en düşük gün içi seviyesini görürken, erken saatlerdeki yüzde 0.5’lik yükselişi sildi. Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Libya’da, ülkenin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, günlük 300,000 varil kapasiteli Al Sharara’daki protestoların sona erdi. Bloomberg anketine göre ise, ABD’de petrol stoklarının üst üste beşinci haftada da azalması bekleniyor.

Londra’da bulunan Energy Aspects Ltd. şef petrol piyasası stratejisti Amrita Sen, Al Sharara’daki protestoların sona ermesine yönelik, “Libya’dan bir süredir duyduğumuz en olumlu haber” ifadesini kullandı.

Şubat vadeli Brent petrolün varil fiyatı 1.52 dolarlık düşüşle 109.28 dolara kadar gerilemesinin ardından, ICE Futures Europe borsasında Londra saati ile 13:16’da 109.87 dolardan işlem gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ile Batı Teksas türü ham petrol (WTI) arasındaki fark 11.86 dolar olurken, 31 Aralık’ta bu fark 12.11 dolar seviyesindeydi. Brent 2013’te yüzde 0.3 düşüş yaşayarak son beş yıldaki ilk yıllık kaybını yaşadı.

Şubat vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise 88 dolar kadar düşüşle 97.54 doları görmesinin ardından Nymex elektronik işlemlerde 97.71 dolardan işlem görüyor. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 8 aşağısında seyretti. WTI 2013 yılında yüzde 7.2 yükseldi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir