Petrol ABD’den destek buluyor

En büyük petrol tüketicisi olan ABD ekonomisindeki iyileşmenin süreceğine dair spekülasyonla petrol 2 haftanın zirvesinden işlem görüyor.

Vadeli kontratlar geçen hafta yüzde 6.6 yükselmesinin ardından ufak değişim gösterdi. Bugün ABD’de açıklanacak olan verilerde tüketici güveninin 5 ayın en yüksek seviyesinde artması ve konut fiyatlarının ise düşmesi bekleniyor.

“ABD ekonomisinin iyiye gittiğine dair işaretler fiyatları destekliyor” diyen JBC Energy yöneticisi Johannes Benigni, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı da kapsayan alanda yapacağı tatbikatı hatırlatarak jeopolitik risk priminin de destekleyici faktör olabileceğini söyledi.

Şubat teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex’te 6 sentlik artışla 99.74 dolar olarak 23 Aralık’tan beri en yüksek seviyeyi gördü. Vadeli kontratlar bu yıl yüzde 9.2, 2010’da ise yüzde 15 artmıştı.

Şubat teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe’ta 33 sent artarak 108.29 dolar oldu. Avrua’nın gösterge kontratı Nymex petrolüne oranla 8.61 dolar prim yaptı. 23 Aralık’ta 2 kontrat arasındaki fark 8.28 dolar olarak 8 Mart’tan bu yana en yakın seviyeye çıkmıştı.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir