Pegasus Hava Yolları 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (19.08.2019)

Pegasus’ta olumlu bilanço etkisi…

2019 yılının ilk 6 ayındaki yolcu trafiği geçen yıla göre dış hatlarda %9 artarken, iç hatlarda ise %12 oranında azalmıştır. Dış hatlarda büyüme stratejisi kapsamında artan uluslararası uçuşları şirket için pozitif olarak değerlendiriyoruz. Dış hat yolcu verilerindeki önemli büyüme itibariyle 2Ç19’da operasyonel performans olumlu etkilenmiştir. Şirket 2Ç19 yılında kuvvetli operasyonel performans gösterirken, gelirler ve FAVÖK tarafında geçen yıla göre artış gösterdi.

Bu dönemde yan gelirler ve yabancı para gelirleri büyümeye en fazla katkıyı sağlamıştır. Birim gelirler de hem iç hatta, hem de dış hatta artış gösterdi. Misafir başına rekor yan gelirler de olumlu bir faktör olarak öne çıkıyor. UFRS-16 etkisiyle faaliyet kiralaması ile alınan uçaklara ait bakım giderlerinin bir kısmı finansal kiralama uçaklarda olduğu gibi amortisman ve faiz olarak kaydedildi. Bu nedenle yakıt hariç CASK’ta yıllık bazda gerileme görüldü. Personel giderlerindeki artış da UFRS-16 değişikliğinin olumlu etkisiyle telafi edildi. 2019 için planlanan teslimlerin büyük kısmının yüksek sezon öncesi tamamlanmasıyla 83’e ulaşan filonun yılsonunda 84’e ulaşması bekleniyor.

Şirket 2Ç19 döneminde yılında 324 milyon TL kar etmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 16 milyon TL kar etmiş olan şirketin, bu dönemde 72 milyon TL net kar açıklaması bekleniyordu. Bizim beklentimiz de 70 milyon TL net kar açıklanması yönündeydi. Operasyonel sonuçların beklenti üzerinde olmasının etkisiyle şirket olumlu bilanço açıklamıştır. Kurdaki dalgalanmalardan kaynaklanan belirsizliği aktif olarak yöneten şirket yıllık bilanço döneminin %60’ını katmanlı olarak hedge etmektedir. Pegasus, 2Ç19 dönemi sonrasında Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na geçişten kaynaklı olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na kayan trafikten olumlu etkilenmiştir. Son dönemde Brent petrol fiyatının 55 – 60 USD aralığına gerilemesini de şirket açısından pozitif olarak görüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN