Parite ve Brent Petrol Analizi

BRENT: Nisan-mayıs etkisi boğalara yarıyor

Petrolde reel ekonomiden kopuk hamleler devam edecek midir ? Ana akım yorumcular için, “haber ürese de bir şeyler yamalasak” halinin yetersiz kaldığı dönemlerdeyiz. Kopukluk veya köpüklük hali salgınla gelen dönüşümle devam edecektir. Yine tarihsel sayısal veriler üzerinden gidelim. Yani veri odaklı model kurup, uygulamaktan şaşmayalım: sert kırılımların zamansal dağılımı geometrik bozunum ürettiği için sonucu risktir: algoritmik model gereği toparlanması diğer varlık sınıflarına göre daha fazla dünya zamanı gerektirecektir. Bu da demektir ki fonlar için yıllık pozitif getiri bazında geride kalacaktır. Önümüzdeki 12 ayı baz alsak da durum budur. Şubat ayında toparlanma işareti biriktirirken, mart dalgası zayıflığı güçlendirdi. Yani iki ay toplamı geleceğin priminden çalan geometri içinde kaldı. Bir başka deyişle, yükselişlerin ihmal edilebilir kalacağına sebep olmuştur. Nisan ayının başlattığı ve mayısın da uymaya çalıştığı olumlu geometri oldukça düşük getirilerin önünü açabilir. Zaten, nisan ayı bittiğinde zayıf geometrik potansiyel üzerinden tepki vermeye hazırlanmıştır. Nisan ayı başında görülen 3 günlük canlanmayı tekrarlamaya hazırlanmaktadır. Mart ayı günleri fiyat kırılımı gelecek 3 ayda tekrarlanırsa toparlanma hızlanabilir. Geometriye olumlu yansıyacak durumdur. Bu hareketin ardından daha fazla fon girişi model gereği olasıdır. Bunu da bize haberler değil sayısal veriler üzerinde algoritma verecektir. Kirli bilginin giderek yoğunlaştığı medyada bu yaklaşımı önceliklendirmeye özen göstermekte fayda vardır. Model sayım gereği yaz 2021 döneminde  toparlanama belirginleşebilir.

EURUSD: Yorgun geometri, mesafeli hamleler

Yıla giriş yapan varlık sınıfları arasında rakiplerine göre şanssız şekilde ilerlemeye devam etmektedir.  Elbette bunun reel ekonomi sebepleri vardır ve tarihidir.  Diğer bloklar strateji geliştirirken, AB bloğunda statik düşünce hali egemendi. Parite, algoritmik anlamda zayıf eğilimini korumaktadır. Aylık bazda, tarihsel gelişiminin de geçmişe göre zayıf seyretmesi aşağı yönlü riskin arttığına işarettir.  Mücadeleyi büyük pencerede görselleştirmek gerekirse: 480 ayık ortalamaya mesafesini koruma eğilimiyle geçen dönemdeyiz. Bu ortalamada uzaklaşma eğilimi güçlü değildir. Bunu sağlayan da 2018 performans kırılımlarının yumuşakça geçmiş olmasıdır. Günlük hareketlere bakarsak: mart ayının ilk yarısında toparlanan geometriye karşılık yıkıcı 2. yarı gelmiştir. Bugüne dek görülen, yılın en iyi geometrisidir. Zaman oransal bakarsak geleceği kurtarmak adına yetersizdir. Sonucu olarak aşağı yönlü eğilim korunacaktır: yukarı yönlü dalgalanmaların sıklığı azalacak demektir. Ya da nisan ayının sakin geçmesi üzerine anlam yüklemek faydalı olabilir. Yani giderek normale yakınsayan geometri temponun korunmasını gerektirecektir: bugüne dek düşüş eğilimi varsa devam edecektir, yükseliş eğilimi varsa da korunacaktır. Şubat ve ocak aylarıyla kıyaslarsak nisan ayı daha istikrarlı geçmiştir. Temel olarak 480 günlük ortalamanın veya 2 yılın toparlanmasını yapabilme eğilimi içindedir. Zayıf geometri içinde bu ortalamayı mart ayı ilk günlerinde zorlamış olan hareket geleceğin de satılmasını sağlamıştır. Bir başka deyişle: bu ortalamaya yakın geçen günlerde yaklaşma eğilimi terse dönebilecektir. Bir işlem planı için oldukça basit algoritma kurmaya yarayacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN