Ons Altın İçin Uyarıyorum!

Aydın Eroğlu – 03.11.2016

FED Seçimi Bekliyor!

Faiz kararını açıklayan ABD merkez bankası FED, faizleri değiştirmeyerek 0.25-0.50 faiz aralığını korudu. Zaten beklenti de bu yönde idi. FED 8 Kasım’daki başkanlık seçimlerinin sonucunu görmek isteyecektir. Eğer Clinton kazanacak olursa, Aralık ayında beklendiği gibi bir faiz artışı yapacaktır. 2017 için de en az iki faiz artışı daha duymayı bekliyorum. Ama Trump kazanacak olursa, o zaman işler karışabilir. FED’in faiz artışı programı ertelenebilir. Bu risk nedeniyle piyasalar da başkanlık seçiminin sonucunu bekliyorlar.

Ons Altın İçin Uyarıyorum!

Ekranlarda ABD seçimleri ile ilgili % 44 – % 44 oranlar eşitlendi gibi haberler görüyoruz. Bu haberlere bakınca sanki kafa kafaya bir seçim yaşanıyor gibi anlaşılabilir. Hatta son dönem ons altın fiyatlarındaki sert yükselişin nedeni de oy oranlarının eşitlenmesi nedeniyle, Trump’ın kazanma riskine karşılık ons altına yöneliş olmasıdır.

Bu konuda sizleri uyarmak istiyorum! ABD seçimlerinde halk verdiği oylar ile doğrudan başkanı seçmez. Verilen oylar ile önce eyaletlere göre sayıları farklılık gösteren ve Seçiciler Kurulu denen kurultayda eyaletler adına başkan ve başkan yardımcısını seçecek olan eyalet temsilcilerini seçerler. Toplam sayıları 538 temsilcidir. Sonra eyalatler adına vatandaşların oyları ile seçilmiş olan bu temsilciler Seçiciler Kurulu Kurultayında başkanı seçerler. Bu nedenle esas olan daha yüksek temsilci sayısı olan eyaletlerde üstünlük sağlamaktır. ABD genelinde görülen oy oranlarından çok farklı bir temsilci dağılımı olabilir.

Son durumda Clinton haberlerde görülen kafa kafaya oy oranından çok daha fazla bir temsilci üstünlüğüne sahip görülüyor. Eğer son günlerde büyük eyaletlerde işler Trump tarafına dönmez ise, şu anki tabloda temsilci sayısı olarak Clinton belirgin bir üstünlüğe sahip. Kısacası sadece son oy oranına bakarak gidişatı yorumlamak hatalı olabilir. Bu nedenle oy oranları eşitlendiği için sert yükseliş göstererek 1.308$ olan ons altın fiyatının, seçimden Clinton çıkması halinde yine sert bir hareket ile 1.260$ seviyesinin altına düşmesini bekliyorum. Yok eğer Trump seçilecek olursa, bu takdirde ons altın fiyatları geçici olarak 1.350$ seviyelerine doğru yeni bir sert yükseliş daha yaşama riskine sahiptir. Ama sonra ons fiyatı kaç Dolar’a kadar çıktıysa çıksın, devamında yeniden belirttiğim seviyelerin altına düşecektir diye düşünüyorum!

Çünkü kim başkan olursa olsun, nihayetinde bir süre sonra FED faiz artışlarını başlatmak durumunda kalacaktır. Ekonomik büyüme artmaya devam ederken faizlerin uzun süre daha bu şekilde düşük kalması çok zor diye düşünüyorum. Bu görüşümde haklı isem, ons altındaki yükselişin satış fırsatı olarak kullanılmasını doğru buluyorum. Ama olası Trump seçilme riskine karşılık da, geçici son bir yükselişin de göz önünde tutulması gerekirse kademeli satış poltikası izlenmesi riski azaltabilir.

Enflasyon Verileri Açıklanacak!

Saat 10:00’da Ekim ayı TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Son dönem veriler şaşırtabiliyor. Sadece şunu söylemek istiyorum; eğer bankaların son dönem başlattığı faiz indirimlerinin kalıcı olmasını ve sürmesini istiyorsak, enflasyon verilerinin de bu durumu desteklemesi önemlidir.

Ancak benim bu konudaki görüşümü biliyorsunuz. Çok kez yazdım. Ben hükümetin bir kaç yıl için gerekirse enflasyon hedeflemesinden vaz geçtiğini, yani bir-iki yıl enflasyon artışının olabileceğini göze aldığını ilan ederek, faizleri yine de düşürmeye devam etmesinin gerektiğini düşünüyorum. Çünkü artan kurlar nedeniyle ithalatı fazla olan, yani cari açığı olan bir ülke olarak enflasyonumuz da bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Faiz düşüşünde enflasyonu kıstas almak yanlış anlaşılmalara ve farklı beklentilere neden olur. Enflasyonun düşmesi için esas olan üretimin başarılmasıdır. Bunun için de üretim ve yatırımı destekleyecek olan her türlü kredinin faizleri düşmelidir. Düşen faizler kurların yükselmesine, artan kurlar da ithal girdi maliyetlerinde artış yaratması nedeniyle enflasyonun yükselmesine neden olabilir. Bu duruma bakılmamalıdır. Düşen faizler sayesinde artacak yatırım ve üretimin daha sonrasında enflasyonu kalıcı olarak düşüreceği görülecektir. Bu süreç doğru anlatılırsa, enflasyon yüksek bile gelse, faizlerin yükselmesi korkusu olmaz.

BİST’e gelince, …Devamı İçin TIKLAYINIZ!

Finkafe'de Paylaş