Ne varsa Türkiye’de var!

Aydın Eroğlu – 03.05.2013

Gelişmiş batı ekonomileri hala büyümenin yollarını bulamamışken, Türkiye bir çok olumlu gelişmeyi arka arkaya yaşamaya başladı.

Rusya ile 20 Milyar Dolar’lık Akkuyu nükleer santral imzası atıldı. Finansmanını Rus bankaları yapacak.

BAE ile Afşin Elbistan kömür havzasını geliştirmek ve işletmek için Ocak ayında 12 Milyar Dolar’lık anlaşma imzalandı.

Japonya ve Fransız ortaklığı ile 21 Milyar Dolar’lık bir yatırım ile gerçekleşecek olan Sinop Nükleer santralı imzaları bugün atılacak. Böylece bu yatırım imzası ile, Fransızlara uyguladığımız yıllardır süren ticaret ambargosu kalkıyor diyebiliriz! Türkiye’deki Fransız menşeli şirketlere de olumlu yansımalar yapmasını bekliyorum.

İstanbul’da 10 Milyar Dolar’ın üzerinde bir yatırım bedeline ulaşacak olan 3’ncü hava limanı ihalesi bugün yapılacak. 17 firma şartname almış durumda.

Galataport ihalesi için de ciddi ortaklıklar başvurularını yaptılar.

Üçüncü nükleer santral için de yer aranıyor. Muhtemelen o da Çinliler ile yapılabilir. Böylece üç stratejik partner Türkiye’de önemli yatırımlara kalkışmış olacak.

Kanal İstanbul için talipliler artıyor. Çok ciddi bir proje olarak o da yakın zamanda start alacak.

Üçüncü boğaz köprüsünün ayak temelleri hazırlanmaya başladı.

Kentsel dönüşüm, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’yi inşaat ve yapısal dönüştürmeye başladı.

Toplumsal barış süreci önemli bir aşama kaydetmiş durumda. Şimdiden bu heyecanla güneydoğu illeri için yatırım başvuruları patlamış durumda. Organize Sanayi Bölgelerinde yer bulunamıyor. Bu konu çok önemli. Türkiye’nin yıllardır terör için yaptığı harcamalar tasarrufa ve yatırıma dönüşebilecek. Ayrıca da, bölgedeki terör nedeniyle büyük şehirlere göç etmek zorunda kalan bir çok kişi, yeniden bölgeye dönecek. Tersine göç yaşatacak bu durum,Güneydoğu illerinin ciddi kalkınmasına yaracaktır.

Uluslar Arası Enerji Ajansı baş ekonomisti Fatih Birol, bitmekte olan uzun vadeli enerji kontratlarının yenilenmesi sürecinde % 30 fiyat indirimleri olabileceğini belirtiyor. Biliyorsunuz bu konuya uzun bir süre evvel dünya enerji maliyetlerinin düşeceği içerikli bir strateji yazımda dikkat çekmiştim. Uluslar arası otorite konumundaki bir kişiden görüşüme destek görmekten memnunum. Enerji fiyatlarında yaşanabilecek düşüşler, enerji ihtiyacının % 80’ine yakın bir kısmını ithal etmek durumunda kalan Türkiye için, cari açık açısından olumlu gelişmeler olacaktır.

İsrail ile ortamın yumuşaması sonrası, Türkiye odaklı bölgesel enerji geçiş projelerinin sayıları daha da artacak ve sayıları da artacaktır diye düşünüyorum.

Faizlerin yeniden düşmeye başlaması ve gelişmiş batı ekonomilerinin halâ toparlanamamış olması nedeniyle, uluslar arası likiditenin Türkiye’ye olan ilgisi daha da artacaktır düşüncesindeyim.

Türkiye tam anlamıyla bir yatırım cenneti haline geldi. İlk anda aklıma gelen bu gelişmelerle birlikte, Türkiye için yeni bir not artışı beklentisi iyice artmış durumda. Böyle olunca da, dönemsel olarak korktuğumuz realizeleri görmeyip, tam tersine yeni borsa rekorlarını yaşamaya başladık. Olası yeni endeks hedeflerini önceki beklenti yazılarımda ve Destek-Direnç Tablosu verilerimizden görebilirsiniz.

Enflasyon Verisi Gelecek.

Saat 10:00’da enflasyon verisi açıklanacak. Kısmi bir düşüş, faizin daha da düşmesine yarayabilir.

BİST Yeni Rekorlar Kırıyor!

86.787 seviyesini geçmesi halinde yeni rekorlara yöneleceğini düşündüğüm BİST, dün bu atağına kalktı. Bankaların etkisi ile çok sert bir yükseliş yaşandı. Bugün de yeni rekorların görülmesini bekliyorum. Dün ağır kalan diğer bankalar bugün arayı kapatabilir. Bu yükselişler güzel ama, henüz bankalar ve holdingler gibi bir kaç hisse dışında diğer hisselere yayılmış değil. Yükselişin sürmesi diğer hisselerin de hareketlenmesine neden olacaktır.

Lakin, bu denli hızlı yükselmek beni hep tedirgin etmiştir. Not artışı gelecekse, bir an önce gelse de, bu beklenti ile yoğunlukla bankalarda yaşanan yükselişin akıbetini görsek.

Olası not artışı sonrası, yeni girecek olan dış kaynak ve fonlar nedeniyle, faiz yeniden düşecektir. Bu durumda, finansal maliyetlerin düşmesi bir çok diğer sektörün de hareketlenmesi ve yatırım hedefi olmasına yarayacaktır. Şimdilik sadece bankalarla sınırlı kalan yükseliş, diğer sektörlerin de katıldığı bir gelişmeyi başlatacaktır.

Ancak, önemle dikkat çekmek istiyorum! Eğer olası bir not artışı öncesinde bu şekilde sert yükselişimiz sürerse, sonrasında gelebilecek bir not artışının yaratabileceği yeni alım dalgasına, öncesinde alanların satışla karşılık vermesi sonucunu görebiliriz. Lütfen bu riski de göz ardı etmeyiniz.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.