NASDAQ için QQQ teknoloji hisse fonu

Teknoloji Hisse Fonu (QQQ) : Döngü tamamlanırken bu sefer farklı formasyon oluşumu

Sonbahar yazımızdan bu yana teknoloji hisselerini keşfedip belli ağırlıklarla sepete atan fon düşüşünü bitirip yükselişe başladı. Yazı dönemindeki şartlar “geçmişin tekrarlanabilir” parçasının oluştuğunu gösteriyordu. Parametrelerin aldığı son değerler, çarpımlarının risk iştahı içermesi ve geçmişe göre “çok ucuz” kalmış olması hesabın zorlanmadan yapılmasını sağlıyordu. Özel günlerde yapılan harcamalara bakarak da fikrimiz olabiliyor: geçmiş yıllara %10 – %14 yıllık teknoloji harcaması artışına rağmen bu yıl % 2.9 olması da etkileyici görülebilir.

Piyasa üstü getiri arayışı ve inovasyon

Geleceğin ne şekilde değer kazanacağı üzerine modeller geliştirilirken bazı durumlarda inovasyon faktörü belirleyici olmaktadır. Yeni ürünlerin özel günlerde piyasaya sürülmesi ve satışları arttıran etki göstermesi sonucu enflasyondan bahsedemiyor olacağız: benzer dükkan satışlarındaki artışlar da bunu doğrulamaktadır.

2021 sonbaharı tekrarlar mı?

Geçtiğimiz yıl benzer dönemdeki fiyat gelişiminin devam edeceğini bekleyen bir yapı da oluşmaya başlamıştır. Ekim 2021 içinde 355 $ seviyesi altına inen fiyatlara karşılık geçmiş eğilimin yükseliş içinde olduğunu görüyoruz: piyasa genel olarak yükselişe inanmış ama bir transfer gerektiği dönemde yükselişe ara vermişti. Zaten sonbahar içinde çok hızlı yükseliş görünen aylar sonrası düşüş oluşmalıydı. Eşikten aşırı sapma veya ortalamaya dönüş olarak düşünebileceğimiz vaka oluşmuştu.

Ortalamayı temsilen eşikten sapmada düzeltme için zamanlama önemli

Bir düşüşün tepki getirebilmesi için gerekli olan enerji bazen uzun dönem zamana yayılmaktadır. Bunun da sebebi düşüş miktarının da belli bir değere erişmesiyle ilgili olmasıdır. Farklı modellemelerde bu hesaplar zaten yapılmaktadır. Sonbahar 2021 düşüşü sonrası yükselişle 410 $ seviyesine yaklaşıldı. Bu seviyenin eşikten aşırı sapma getirmesi sonucu düzeltme geldi. Bu sefer farklı idi çünkü düşüş yönlü düzeltmeyi frenleyecek, yavaşlatacak enerji biriken sinyallerden alınamıyordu.

Sonuçta ekim 2022 içinde 255 $ seviyesine dek düşüş “pek de yavaş olmayan” hızda devam etti.

Geçmişe göreceli ucuzluk şiddetleniyor

– eylülden bu yana sinyallerde görülen en düşükler geçmişe göre “daha pozitif” kalmaya devam ediyor

– aralık ayı biterken en kötü sinyal değerlerinin bir kısmı daha hesaplamalardan çıkacaktır (simülasyon)

– ocak 2023 biterken çok daha pozitif sinyal hali oluşacaktır (simülasyon)

– Sinyaller giderek daha pozitifleşirken etkilediği geçmişi daha güçlü örnekleyecektir

– geçmişteki yükselişler geleceğe daha güçlü yansıyacaktır.