NASDAQ için durum farklı

NASDAQ endeksi (NDX): boğa piyasasına hazırlık

Nasdaq endeksi  veya teknoloji göstergesi ne kadar daha yükselebilir? 2000 benzeri kırılımlar olur mu? Benzer sebepler benzer sonuçlar doğurur ama sebepleri hangi verilerden bulup çıkardığınız sonucu belirler. Haberlere bakarak geçmişi daha rahat izah edebilirken geleceğin beklentisini belirleyen piyasa hareketleri olmaktadır. Enflasyonist ortamda bu hareketleri daha sık görmeye başlayacağız: farklı piyasalar, farklı masalar ve farklı kazanç hikayeleri oluşmaya devam edecektir.

Artan gerilim sonucu kırılım: 2000lerin hikayesi, ya şimdi?

Beş yıllık pencereler üzerinden kıyaslayınca: 2000de görülen “referans noktasına göre sapma miktarı” henüz benzer aşırılıkta değildir. Bu sapma miktarını, sapma oranı olarak da görebiliriz. Bu da ayrı model sonucuna “hafifçe” götürebilir. Kıyas tablosunu çalışmalarda detayıyla vermekteyiz. Böylece niçin, nasıl tadı soruların cevabı tek tablodan çıkabilmektedir.

Milenyum geçiş döneminde referans alınan veri penceresi oldukça yavaş yükselerek kaldıraç etkisinin yetersiz kalacağını alarm seviyesinde belirmeye başlamıştı. Model gereği alarm seviyeleri farklıdır. Bu referans bölgesi yavaş yükselirken, çarpım faktörü olan algoritmik dağılımda ortalama olarak pozitif idi. Çarpımları pozitif olsa da fiyatlandırmada doyma noktasına işaret ediyordu: matematiksel olarak daha fazlasının olmasını bekleyemezdik çünkü çarpımsal denklem buna izin vermiyordu.

Bu sefer farklı

Klişe gibi gelen bu ifade endeksler de doğrudur: kıyaslamayı makro veriler üzerinden değil de sayısal verilerin dağılımı üzerinden yaparsak bunu vurgulamaya devam edebiliriz. Referans olarak kaldıraçlama yapan veri penceresi yükselişine devam etmektedir. Simülasyonlara göre ağustos ayı ve sonrası daha kuvvetli hale gelecektir (sayısal değer anlamında). Bu değer de çarpım faktörü olduğu denklemleri harekete geçirecektir (pozitif yönde).

Model denkleminde ağırlığı eşit olan (çarpım faktörü) algoritmik dağılım da yine zaman ilerledikçe kuvvetlenecektir. Hatta kıyaslamalı gidersek veri pencerelerinin göreceli güç farklılığı da görülüyor olacaktır: geçmiş algoritmik dağılıma göre daha pozitif ve referans dönem algoritmik sinyallerine göre daha güçlü (pozitif artan ivme).

–> 2022 yazına giderken endekste görülecek her düşüş olumlu tepki getirecektir: daha güçlü sinyal dağılımı ve kaldıraç etkisi.

Ticari mesajlar, makro gelişmeler ve diğerleri de bu sonuçları besler hale gelecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!