Moody’s Yunanistan’ın notunu 3 kdeme düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın ”Ba1” olan kredi notunu üç kademe düşürerek ”B1” seviyesine çekti, görünümünü de ”negatif” olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, ülkenin yapısal reformlarının çok iddialı olmaya ve gelir toplamakta kayda değer zorluklarla karşılaşmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, ülkenin kredin notunun düşürülmesinde ekonomik zorlukların devam etmesinin ve 2013 yılından sonra borç ödeyememe risklerinin etkili olduğu, Yunanistan’ın not görünümünün ”negatif” olarak belirlenmesinin, aşırı büyük borç yükünü ve yapısal reform paketine yönelik ciddi uygulama risklerini yansıttığı vurgulandı.

Moody’s, bu not indirimi ile birlikte Yunanistan’ın kredi notları için 16 Aralık 2010’da başlattıkları gözden geçirmenin tamamlandığını da bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de 14 Ocakta Yunanistan’ın ”BBB-” olan kredi notunu ”BB ”ya çektiğini, Standard and Poor’s (S&P) ise ülkenin not görünümünü ”negatif” izlemeye aldığını açıklamıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir