Moody’s Türkiye’yi pas geçti

Moody’s Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini pas geçti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin not değerlendirmesini pas geçti. Darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü “negatif” izlemeye alan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, başarısızlığa uğratılan darbe girişiminin Türkiye üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceğini belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, başarısız darbe girişiminin Türkiye’deki zorlukları alevlendireceğini söyledi.

Moody’s Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesinin 18 Temmuz’dan itibaren 90 gün içerisinde sonuçlanacağını söylemişti.

18 Temmuz’da yapılan açıklamada “Eğer Türkiye ekonomisi, kurumları, dışsal pozisyonu artan politik riskten kaynaklı baskıya karşı durabilir, güven ve büyümeyi koruyabilirse, ekonomik reformlarını artırabilir, döviz rezervi ve ödemeler dengesinde daha fazla bozulmanın önüne geçebilirse, Moody’s Türkiye’nin Baa3 olan kredi notunu teyit etmeyi değerlendirebilir.” ifadelerine yer verilmişti.

JPMorgan, Moody’s’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılamaz seviyesine indirmesi durumunda, 7.2 milyar dolarlık devlet tahvili ve 1.5 milyar dolarlık şirket tahvilinin zorunlu satış riskinde olduğu tahmininde bulundu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise 2 milyar dolarlık sermaye çıkışı olabileceğini ön gördüğünü söyledi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN