Moody’s İtalya’nın kredi notunu düşürdü

Moody’s İtalya’nın kredi notunu 3 kademe birden düşürüp A2’ye indirdi, ülkenin görünümü ise negatif.

Avrupa borç krizinin ortasında Moody’s İtalya’nın kredi notunu 3 kademe birden düşürüp AA2’den A2’ye indirdi. İtalya için görünüm de negatif ki bu da kredi notunda olası yeni indirimlerin olabileceğine işaret ediyor.

Kuruluş, not indirimine gerekçe olarak İtalya’nın yüksek borcu ile zayıf küresel ekonomiyi ve belirsizlikleri gösterdi. Moody’s İtalya’nın zayıf büyüme beklentileri ile bölgenin en yüksek ikinci borcunu düşeremeyebileceği endişesini gündeme taşıdı.

Kuruluş en son İtalya’nın notunu mayıs 1993’te indirmişti. Standard & Poor’s da İtalya’nın kredi notunu 20 eylül tarihinde düşürmüştü. S&P, İtalya’nın kredi notunu A+’dan bir kademe düşürerek A’ya çekmiş, görünümü ise negatif olarak açıklamıştı.

İtalya böylece İspanya, Portekiz, Yunanistan, İrlanda ve Güney Kıbrıs’ın ardından bu yıl notu düşen ülkeler arasın katıldı.

İtalya Maliye Bakanlığı ise ülkenin 2011 yılında yüzde 0,7 oranında büyümesini bekliyor. Uluslararası Para Fonu IMF ise İtalya ekononomisinin bu yıl yüzde 0,6; 2012’de de yüzde 0,3 büyüme kaydedecği görüşünde.

www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir