Moody’s global büyümede 2015 yılında ciddi bir toparlanma beklemiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, gelecek 2 yıllık süreçte global GSYH’da ciddi bir toparlanma yaşanmasını muhtemel görmediğini bildirdi.

Çin ekonomisinin kademeli olarak yavaşladığına ve Avrupa’da büyümenin önündeki yapısal engellere işaret eden Moody’s, Brezilya ve Güney Afrika ekonomilerindeki yavaşlamanın da global ekonomik aktivite üzerinde baskı yarattığını vurguladı.

Moody’s, G20 ekonomilerinde GSYH’nın 2014 yılında yüzde 2,8, 2015 ve 2016 yıllarında ise yüzde 3 civarında büyümesini beklediğini ifade etti.

Moody’s “Global Macro Görünüm 2014-16” başlığı ile yayınladığı raporda “2014 yılında global GSYH büyümesi üçerinde baskı yaratan faktörlerin büyük bölümü gelecek 2 yılda da devam edecek, bunlar arasında Çin’de yavaşlama da var” ifadelerine yer verdi. Moody’s bu yıl yüzde 2,8 büyümelerini beklediği G20 ekonomilerinin, gelecek 2 yılda yüzde 3 civarında büyüme göstereceklerini öngördü.

Kısa vadede Avrupa’da ekonomik büyümede ciddi bir toparlanma beklemeyen Moody’s, Avrupa’da GSYH’nın bu yıl yüzde 1’den ve 2015 ile 2016’da yüzde 1,3’den daha az büyümesini beklediğini bildirdi. Moody’s, 2019 yılında Euro Bölgesi ekonomisinin büyüklüğünün global finansal kriz öncesinde tahmin edilene göre yüzde 17, 1,7 trilyon euro daha küçük olacağını öngördüklerini de vurguladı.

Avrupa ekonomisinde yavaş büyümeye karşın ABD, İngiltere ve Hindistan’ın güçlü büyümeye devam edeceğini tahmin eden Moody’s, İngiltere ekonomisinin 2015 ve 2016’da yüzde 2,5 civarında büyüyeceğini öngördü.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir