Model Portföy / Yatırım Finansman – (30.09.2022)

Piyasalarda Dün…

 Küresel risk iştahı zayıf kalmaya devam ederken dün S&P500 endeksinde satışlar %2’yi geçmiş oldu. Avrupa’da da resesyon sinyalleri devam ediyor ve Rusya – AB ilişkilerinde gerilim sürmekte. Asya piyasalarında da bu sabah görünüm negatif. İçeride yatay negatif bir açılış görebiliriz. İçeride BİST100 endeksinde teknik olarak geri çekilmede 3120 ve 3050 destekleri öne çıkarken, yükselişte ise 3210 ve 3280 dirençleri takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, 18,50 üzerindeki hareketi koruyor. DXY ana zirvelerde kalmaya devam ediyor. Buna ek olarak TL üzerinde de faiz beklentileri baskı yaratmakta. Teknik olarak 18.50 üzerindeki tutunma yukarı hareketin devamını getirebilir. Ana direnç olarak 18.60 ilk direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Günün ana gündemi ABD’de açıklanacak olan PCE fiyat endeksi ve Rusya’dan gelen haber akışı olacak. Rusya – AB ilişkilerindeki gerilim sürmekte. Tahvil faizlerinde ise yüksek seyir devam ediyor. BoE’nin adımlarının etkisi sınırlı kaldı.

 Yurtiçinde bugün 10:00’de dış ticaret verileri açıklanacak. Ayrıca Piyasa kapanışı sonrası S&P’nin Türkiye ile ilgili not açıklaması yapması bekleniyor. S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir not seviyesinin 4 kademe altında Negatif görünümde tutarken, Moody’s 6 kademe altında Durağan not görünümüyle ve Fitch 5 kademe altında Negatif not görünümüyle derecelendiriyor.

 ABD’de bugün PCE fiyat endeksi izlenecek. Ayrıca Euro Bölgesi’nde öncü enflasyon verileri ve işsizlik oranı öne çıkmakta.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD’de dün zayıf kapanışların arından bu sabah Asya piyasaları da satıcılı seyrediyor. ABD vadeliler de yatay seyirde.

 0,9550 seviyesinden tepki ile dipten dönen paritede 0,9815 bandına kadar yükseliş gözlemleniyor. V formasyonu gözlenen günlük grafikte 0,9895 – 1,0000 bölgesi ilk dirençler olarak takip edilecek. Dün açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi Eylül’de 93,7’ye gerilemesi parite üzerinde sınırlı etki yarattı. Bugün TSİ 12:00’de açıklanacak olan Euro Bölgesi TÜFE verisi önem arz ediyor.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten