Model Portföy / Yatırım Finansman – (28.11.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay açılışla başlayan endeks, seans boyunca dar bir bantta işlem gördü. Trend kanalı içinde kalmayı başaran BIST100, günü %0,33 değer kazancıyla 4874,3 puanla tamamladı. Güne yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste, 4940,0’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5000,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4845,0 ilk destek olmak üzere 4800,0 ve 4720,0 destekleri takip edilebilir.

 Dolar/TL, haftayı her ne kadar kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde kapatsa da, sabaha saatlerinde 22 günlük hareketli ortalama 18,60’a kadar geri çekildi. Bu seviye altında kapanış görülmesi halinde 18,40’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 18,65 üzerinde 18,95-19,00 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Geçmişte ABD-Çin arasında yaşanan ekonomik savaşı arasına şimdi de çip savaşları eklendi. Geçtiğimiz hafta Almanya’da bir çip fabrikasının satışının engellenmesinin ardından, İngiltere’nin en büyük çip üreticisinin yeni sahibine devir işlemlerinden vaz geçmesi gerektiği söylendi. Her iki işlem de gerekçe olarak Çin’e ait şirketlerin satın almaları nedeniyle ulusal güvenlik endişeleri öne sürüldü. ABD’nin etkili olduğu bu kararlarda, artan teknoloji egemenliği arzusu da bu hamleleri tetikledi. Dünyadaki çoğu hükümetler, yarı iletken endüstrisini giderek daha fazla stratejik bir kaynak olarak görmekte ve onları yabancı satın alımlarından korumaya çalışmakta. Geçtiğimiz günlerde ABD’de Biden yönetimi, Çinli şirketlerin lisanssız gelişmiş çip ve çip yapım ekipmanı satın almasını yasaklayan kapsamlı ihracat kontrollerini yürürlüğe sokmuştu. Çip krizinin devamı halinde çoğu elektronik cihaz ve otomobil sektöründe arz sıkıntı devam edebilir.

 Yurtdışı veri gündeminde Euro Bölgesi’nde M3 para arzı (12:00), ABD’de ise Dallas Fed imalat endeksi (18:30) takip edilecek. Ayrıca AB üyeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını görüşmek üzere bir araya gelecekler.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, küresel piyasalar Çin’de artan vakalara ve protesto eylemlerine odaklanıyor. Ülkede günlük vaka sayısının 40 bin’i aşması ve pandemi tedbirlerine karşı artan protesto eylemleri sonrasında borsalara ve petrol başta olmak üzere emtia ürünlerine satış geliyor. Çin’de kamu bankaları satışları dengelemek için borsalarda alım yapıyor, ancak Asya genelinde kayıplar sürüyor. ABD vadelileri de bu sabah negatif bölgede. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması bekleniyor.

 EURUSD, yükseliş trend kanalı alt bandı altında işlem görüyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,0355’i destek olarak izleyeceğimiz paritede, 1,0250’e geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde 1,04 üzerinde 1,05 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten