Model Portföy / Yatırım Finansman – (25.01.2023)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif satıcılı başlayan endeks, seans boyunca dalgalı bir seyir izledi. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,70 değer kaybıyla 5366,5 seviyesinden tamamladı. Endekste 5440, 5570 ve 5650 dirençleri ile 5250, 5200 ve 5140 destekleri izlenebilir.

 Dolar/TL, yatay seyrine devam ediyor. 18,85 direnci üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde 19,00-19,05 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,60 ilk destek olmak üzere 18,40’a düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Daha önce de gündeme gelen ABD’nin borç limiti konusunda yeni önlem oluşturuldu. Hazine Bakanı Yellen, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasıyla ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için yeni önlemlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi. Yellen, borç limiti nedeniyle dün itibarıyla Federal Çalışan Emeklilik Sisteminin bir parçası olan Tasarruf Fonu’nun Devlet Menkul Kıymet Yatırım Fonu’na tam olarak yatırım yapılamadığını ifade etti. Yasaya göre, borç limitinin artırılması ya da askıya alınması halinde fonun tamamlanacağını vurgulayan Yellen, federal emekliler ve çalışanların bu eylemden etkilenmeyeceğini belirtti.

 Yurtiçi veri gündeminde Ocak ayı reel sektör güveni ve kapasite kullanımı (10:00) ile güne başlayacağız. Veriler, 2023’e ilişkin ilk makro ipuçları olmaları açısından da önemli. BIST kapanışı sonrasında ise ARCLK 4Ç22 sonuçları ile içeride bilanço sezonunun başlaması bekleniyor. Bu hafta başka öne çıkan bir sonuç yok, ancak gelecek hafta OTKAR, AKBNK, GARAN, YKBNK, TOASO sonuçlarının ajandada olduğunu belirtelim.

 Yurtdışında Almanya IFO iş dünyası ve beklenti endeksleri (12:00) ile ABD haftalık mortgage başvuruları izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD borsalarında, teknik arızalar, bilançolar, bilanço sonrası şirket sunumları ile volatilite artarken bunun küresel piyasalara da etki ettiğini görüyoruz. Fakat günün sonunda ABD borsaları önemli ortalamalar ve yakın vadeli destek seviyeleri üzerinde tutunmaya devam ediyor. ABD vadelileri bu sabah zayıf, Asya’da ise Çin ve Hong Kong borsaları halen kapalıyken diğer bölge borsaları genel olarak pozitif bölgede. Avrupa piyasaları ise açılışta negatif tarafta olması bekleniyor.

 EURUSD, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,09 seviyesinin geçilmesi halinde 1,10 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0840 ilk destek olmak üzere 1,0730’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten